• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • CUM să îți promovezi AFACEREA ÎN STRĂINĂTATE, cu BANI DE LA STAT!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Sume importante, aprobate astăzi în ședința de Guvern. Executivul a dat undă verde unui program de susţinere a internaţionalizării operatorilor economici români, cu finanţare de la bugetul de stat care vizează întreprinderile mici și mijlocii.

    Programul facilitează promovarea produselor şi serviciilor IMM-urilor pe pieţele externe, stimulând comunicarea şi parteneriatul în afaceri și pregătind întreprinzătorul în domeniul tehnicilor de promovare pe noi piețe.

    În cadrul programului, fiecare beneficiar poate obţine pe parcursul unui an maximum 50.000 lei, sumă nerambursabilă. Anual, se estimează un număr de maxim 500 de beneficiari.

    Prin alocaţie financiară nerambursabilă, programul susţine următoarele tipuri de activităţi:

    -Participări la târguri şi expoziţii internaţionale, organizate în străinătate, cu stand propriu;

    -Participări la misiuni economice organizate  în străinătate;

    -Crearea identității vizuale a unei firme (marcă, siglă, slogan);

    -Realizarea unui site pe Internet/aplicaţie pentru mobil, pentru prezentarea activităţii solicitantului şi a produselor promovate, în limba română şi cel puţin într-o limbă de circulaţie internaţională;

    -Participări la cursuri de pregătire, în ţară şi/sau în străinătate, în domeniul tehnicilor de promovare a produselor/serviciilor pe noi pieţe;

    -Documentare de piaţă şi alte tipuri de activităţi de promovare şi susţinere a internaţionalizării.

    „Internaționalizarea reprezintă o gura de oxigen pentru multe firme românești mici și mijlocii. Un procent de 4,67 din IMM-urile româneşti au activităţi de export, România situându-se la mai putin de jumătate din media europeană. Consider că este momentul ca România să facă față competiției globale și cred că acest program oferă sprijin real în domeniu”, a spus ministrul Florin Jianu, ministrul pentru IMM-uri.

    Deși pare o veste bună pentru firmele mari, micii producători agricoli rămân tot fără finanțare și sunt obligați să suporte costurile din propriul buzunar pentru astfel de evenimente.


    Te-ar mai putea interesa

    Primărie: Doar apicultorii din sat au voie cu albinele la salcâmii din localitate Ploi torențiale, grindină și vânt puternic. Mai multe județe, sub cod galben până sâmbătă Șeful APIA, Adrian Pintea, a anunțat numărul fermierilor autorizați la plată într-o singură zi Controale în gospodării! Infracțiunea sancționată cu 1.200 de lei! Roșiile cu moț – vedetele de sezon într-un mare lanț de supermarketuri

    Ultimele știri

    Fermierul George Apostu a trecut la mulsul mecanizat după ce a rămas fără oameni la oi Marius Lulea, cofondator AUR, și-a făcut fermă de vaci. ”Statul nu are niciun plan de capitalizare a fermelor” Liviu Dobre, CEO Agricover Holding: ”România nu poate construi securitate alimentară cu ferme care supraviețuiesc de la o campanie la alta” Înflorire puternică la rapiță cu Fertilland Bor Max — ce se întâmplă când borul lipsește din schema de fertilizare Conferința Meat.Milk 2026. Ediția aniversară de 15 ani – în perioada 25-26 mai, la Sinaia: ”Are o încărcătură aparte”