• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • 24 APRILIE – TERMEN PENTRU TOȚI OIERII!

    Roxana Dobre -

    Astăzi, luni – 24 aprilie, ultima zi pentru oieri! Crescătorii de oi trebuie să știe că astăzi este ultima zi în care mai este permisă transhumanţa oilor pe terenuri agricole, reiese din Legea vânătorii. Actul normativ afectează în primul rând turmele de oi care urmează să urce la munte şi reglementează inclusiv numărul de câini care pot însoţi o turmă.

    Potrivit Mediafax.ro, la sfârşitul anului trecut, Guvernul Cioloş a prelungit, prin ordonanţă de urgenţă, suspendarea prevederilor unui articol din Legea vănătorii, pentru a permite păşunatul animalelor domestice în terenul agricol, dar numai în perioada 6 decembrie 2016 – 24 aprilie 2017. Este vorba despre suspendarea „până la 25 aprilie 2017” a Art. 23 alin. (1) lit. c) din Legea vânătorii şi a protecţiei fondului cinegetic nr. 407/2006.

    Interdicţia menţionată poate duce la diminuarea efectivelor de animale, din cauza bolilor pe care le generează lipsa de mişcare şi de acces la surse de apă naturale, şi la degenerarea genetică a populaţiilor de ovine.

    Legea a fost doar ”amânată” atât de Guvernul Victor Ponta și cel condus de Dacian Cioloș dar nimeni nu a modificat definitiv prevederile care interzice pășunatul. Legea vânătorii şi a protecţiei fondului cinegetic nr. 407/2006, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 951 din 22 decembrie 2015, a fost aprobată de fostul Guvern cu mai multe modificări. Una dintre acestea prevede „permiterea însoţirii turmelor şi cirezilor cu un număr de maximum 300 de animale de către câini însoţitori al căror număr este mai mare de 6 în zona de munte, de 4 în zona de deal şi de 3 în zona de câmpie. Pentru fiecare până la 100 de animale în plus numărul de câini se poate suplimenta cu câte un exemplar, indiferent de zona altitudinală, dar nu mai mult de 10 câini în zona de munte, 7 câini în zona de deal şi 5 câini în zona de câmpie; turmele şi cirezile de animale mai pot fi însoţite de maximum 2 câini întorcători care au un semn distinctiv sub formă de crotaliu în ureche; paza stânelor se poate asigura cu un număr nelimitat de câini care vor fi ţinuţi în ţarc”.

    Faţă de prevederile Legii vânătorii, crescătorii de oi au protestat de mai multe ori, inclusiv la Bucureşti, la Parlament, cerând relaxarea regimului în care se realizează tradiţionala transhumanţă.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Șeful ANZ – anunț important pentru toți crescătorii de albine Preț în creștere la ovine. Nicolae Cioranu: ”Acum prețul mieilor este de 18-19 lei/kg, dar nu mai este marfă” Garda de Mediu a închis mai multe ferme și a aplicat amenzi uriașe Un primar îi ajută pe fermieri să acceseze subvenția APIA de 1.400 euro/ha: ”Este o oportunitate” Grâul din Argentina ”ia fața” celui de la Marea Neagră: are preț mai mic și e disponibil în cantități uriașe

    Ultimele știri

    Viticultorii au obținut în instanță anularea ordinului MADR prin care a fost oprit sistemul antigrindină Raport: Giganții fast-food din România profită de suferința puilor, dar nu fac niciun progres în creșterea bunăstării animalelor Un tânăr profesor de la țară atacă ”Cornul și Laptele”: ”Sunt lucruri mult mai bune care se pot face cu bani publici” „Totul pare să fi explodat”: tânăr fermier din Vaslui despre costuri și prețuri Ai depus cerere pentru un aviz și nu ai primit răspuns în termen de 30 de zile? Se aplică legea avizării tacite!