• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • IONICĂ NECHIFOR, ROMOVIS: În 2013, domnul Minea dorea lege ca orice PRODUS ALIMENTAR ROMÂNESC să fie vizat de ROMALIMENTA! M-am opus acestui demers!

    Roxana Dobre -

    După reacțiile din partea Ligii Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România și a Federației Naționale Pro Agro, o altă forță din rândul fermierilor critică atitudinea și mai ales atacurile aduse la adresa fermierilor de către Sorin Minea, președintele Romalimenta. Acesta a declarat în prezența ministrului agriculturii Petre Daea, într-o emisiune televizată, că reprezentanții fermierilor vin la MADR ”la plângere”, că au ”gura mare și muncesc ceva mai puțin”.

    Federația ROMOVIS, organizație profesională ce reunește asociațiile județene acreditate pentru conducerea Registrului Genealogic la rasele TURCANĂ, KARAKUL, RAȚCA și COP (Control Oficial al Producțiilor) la rasele de oi existente pe teritoriul României, dezaprobă atitudinea domnului Sorin Minea, privind liderii producătorilor din România! Spre deosebire de domnia sa, noi producem, totodată ne facem timp si pentru a sprijini autoritățile centrale în implementarea politicii naționale în armonizare cu PAC–UE”, transmite secretarul general al Federației Romovis, Ionică Nechifor, într-un comunicat de presă.

    Liderul din sectorul de oierit precizează că ”foarte multe reglementări în legislația națională sunt practic contribuția liderilor producătorilor agricoli care aduc în atenția autorităților centrale problemele din teritoriu , așa cum sunt ele în realitate”.

    Referitor la interesele pe care Sorin Minea le are și care nu ajung mereu să fie cunoscute de către opinia publică, cel mai cunoscut crescător de ovine din rasa Karakul din România, dezvăluie: ”Domnul Sorin Minea să-și vadă de problemele care le are (personale și de altă natură) , să lase interesele multinaționalelor și sa vina în sprijinul celor care îi oferă materie prima autohtonă. Domnul Minea, dacă a uitat îi aduc aminte, în 2013 dorea cu orice preț să introducă în legislația națională, ca orice produs alimentar românesc să poarte viza (ștampila) ROMALIMENTA . Oare de ce? Ca un apărător al producătorului român , m-am opus acestor demersuri!!! Prin mijloace neortodoxe, această persoană (Minea) a trecut la amenințări vehemente, amenințări care ulterior sau transformat ‚’’în pupatul ghiulului’’, în perioada când activam la ANSVSA”.

    În finalul comunicării de presă, reprezentantul oierilor membri ai Federației Romovis precizează: ”Îl rog pe domnul Minea sa-și ceară scuze public de la toți producătorii români, dacă dorește să mai aibă afaceri cu românii!”.

    Citiți:

    Sorin Minea – atac la adresa liderilor fermierilor: ”Îi întâlnesc pe culoarele Ministerului la plângere”. Replica șefului LAPAR!

    Emil Dumitru, președintele PRO AGRO: ”Domnul Minea ar trebui să își ceară scuze public pentru afirmațiile făcute”



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Cătălin Grigoriu, Moldova Farming Agricultură, răstoarnă masa în distribuția de inputuri: “Vom acorda discountul pentru fermieri încă de la facturare!” Subvenții APIA pe pășune 2026 – acte necesare. Cine are dreptul la plata pe hectar – crescătorul sau asociația? Vremea de Florii şi Paşti 2026. Prognoza meteo pentru perioada sărbătorilor pascale Anunț urgent al șefei APIA despre subvențiile pe hectar și animale! Turcia a blocat exportul de îngrășăminte către România! Surse: Prețurile vor exploda din nou!

    Ultimele știri

    Ionel Arion, PRO AGRO, avertizează că există un risc foarte mare să avem o penurie de motorină S-a votat bugetul de stat cu sumele alocate fermierilor pentru acest an! Funcționarii APIA dezvăluie că multe primării blochează accesarea subvențiilor și cer MADR să intervină! Cartofii noi românești au apărut în piețe. Ce preț au primii tuberculi recoltați din solar Val de furturi în ferme. Un tractor a fost furat de hoți chiar de pe câmp