• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Cum a ajuns ferma de familie baza agriculturii naţionale în Polonia

    agrointeligenta.ro

    În agricultura poloneză, prioritate au fermierii autohtoni, îi place să spună ministrului Stanislav Kalemba, cel care a discutat recent despre situaţia agricolă din ţara unde nu există latifundiari.

    Un element important l-a reprezentat în Polonia o dispensă obţinută de la UE şi prin care terenurile sunt protejate de achiziţii străine. Până în 2016, investitorii de afară pot să doar arendeze maximum 300 de hectare, iar firmele străine au dreptul la 500 de hectare.

    Fermierii iau în rate teren de la stat

    De cealaltă parte, fermierii polonezi sunt încurajaţi să îşi cumpere propriul teren pentru care dau 10% avans, iar restul sumei îl achită în rate pe 15 ani, cu o dobândă fixă de 2% pe an. Măsura s-a aplicat şi se aplică încă pentru toate terenurile care au fost mai demult exploatate de stat şi care acum sunt administrate de o agenţie special creată pentru a comercializa terenurile ce odinioară formau cooperative şi care, după 1991, au început să fie vândute.

    Cu astfel de măsuri, în Polonia există doar circa 1.000 de ”mari gospodării”, iar numărul celor care au mii de hectare este extrem de mic şi ar putea fi numărat pe degetele mâinilor, mai ales că şi Constituţia Poloniei prevede că ”baza proprietăţii funciare este ferma de familie”, potrivit oficialului de la Varşovia.

    Sursa: EU Parliament


    Te-ar mai putea interesa

    AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta” Guvernul lansează programul ”Diaspora Investește Acasă” cu granturi de 200.000 euro pentru noile afaceri! Dosar penal pentru oierul care a omorât ursul ce îi atacase turma de oi Cum va fi vremea în luna iunie: temperaturi peste normal și deficit de ploi în mai multe regiuni Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren”

    Ultimele știri

    Vot în Parlament: legarea câinilor în lanț, interzisă mai mult de două ore. Animalele pot fi confiscate Senatul a adoptat proiectul AUR care va crea parteneriate directe între micii fermieri și consumatori Dezastru la o fermă din Vaslui: 132 de oi ucise de câini vagabonzi. Paguba: 200.000 de lei Prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până la sfârșitul anului – vot în Parlament Peste 4.000 de cercetători din 50 de țări participă la Conferința Internațională „Agriculture for Life, Life for Agriculture”, organizată de USAMV București