• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • CÂT A COSTAT SOFTUL SIVECO DE LA APIA!

    Roxana Dobre -

    Cât a costat softul Siveco de la Agenția de Plăți și Intervenții pentru Agricultură – APIA, aplicația cu care se face gestionarea fondurilor europene pentru plăți directe către fermieri! Suma a fost dezvăluită în urma unui eveniment aniversar organizat la 10 ani de la darea în funcțiune a softului.

     5.222.599 de euro a plătit APIA pentru softul care face posibilă plata subvențiilor. Conducerea dezvoltatorului de soft cu care lucrează agenția de plăți a făcut astăzi, 28 iunie, publice sumele plătite în cei 10 ani, 11 ani calendaristici, de când se desfășoară colaborarea dintre cele 2 instituții.

    ”În cadrul conferinței de presă susținute de SIVECO România cu prilejul aniversării a 10 ani de soft SIVECO pentru APIA, s-au ridicat întrebări cu privire la costul total al soft-ului dezvoltat de SIVECO pentru APIA în acești 10 ani. Astfel, în perioada iulie 2006 – iunie 2017 (11 ani calendaristici) valoarea medie anuală este de 5.222.599 de euro, defalcată astfel: 4.044.422 de euro pentru serviciile de dezvoltare de funcționalități pentru sistemul IACS al APIA și 1.178.177 euro pentru serviciile de mentenanță și suport tehnic”, se arată într-o informare remisă de către SIVECO pentru Agrointeligența-www.agrointel.ro.

    Potrivit sursei citate, de-a lungul celor 11 ani de dezvoltare și implementare a sistemului IACS al APIA, valoarea cumulată a serviciilor de dezvoltare de funcționalități este de 44.488.642 de euro, iar valoarea cumulată a serviciilor de mentenanță și suport tehnic este de 12.959.948 de euro. Astfel, costul total aferent dezvoltării și implementării IACS în perioada iulie 2006 – iunie 2017 este de 57.448.590 de euro.

    Din valoarea totală, suma care a revenit SIVECO România este de 39.424.243 de euro (3.285.354 euro valoare medie anuală), defalcată astfel:

    ”O valoare mică, comparativ cu suma de 17 miliarde de euro ce a ajuns în conturile a peste 2 milioane de fermieri înregistrați în sistem, în perioada 2007-2017”, a declarat astăzi Florin Ilia, Președinte & Director General al SIVECO România. Rezultatele proiectului au fost prezentate astăzi, 28 iunie, în cadrul unui eveniment ce a avut loc la Hotel Crowne Plaza.

    Prin sistemul IT dezvoltat pentru APIA, perfecționat continuu pe parcursul celor 10 ani, SIVECO România a avut o contribuție importantă la propulsarea sectorului agricol pe primul loc în România în ceea ce privește rata de absorbție a fondurilor europene. Agricultura este singurul sector cu alocări masive și cu o rată de absorbție de peste 90% din totalul de fonduri alocate. Pentru campania 2016, agricultura românească se află pe unul din primele locuri în Europa raportat la suma autorizată la plată până la 31 martie 2017.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Subvenții APIA 2026. Ce se întâmplă cu plata pe Agromediu așteptată de fermieri Adrian Țone, fermier: Vom avea zone cu 1.000 l/mp de apă, ceea ce înseamnă o creștere cu 30-40% a necesarului de îngrășăminte Despăgubiri fermieri 2026: plată de 2.000 euro/ha – condiții, termene, documente necesare (document) Cadastru și intabulare gratuită pentru construcțiile ridicate fără acte. Anunțul ANCPI Fermă gigant de găini ouătoare. Investiție de peste 80 milioane de euro pentru sectorul ouălor

    Ultimele știri

    Avertizare ANM: rafale de până la 100 km/h și precipitații de peste 40 l/mp Prețul primelor roșii românești în piață, 70-100 de lei kilogramul. Legumicultor: ”Este un preț mare, dar și costurile sunt mari” Fermierii români, acasă la Agrofert. East Agro și East Grain au organizat o vizită la fabrica de îngrășăminte Duslo din Slovacia Prognoza meteo – luna februarie 2026. Regim pluviometric excedentar și temperaturi peste normalul perioadei Bogdan Chiriţoiu, șeful Consiliului Concurenței, a fost ales preşedinte al Consiliului de Administraţie al ACER