• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Răcirea vremii aduce grindina şi vijelii. Culturile din Serbia au fost grav afectate

    agrointeligenta.ro

    După un început de mai foarte cald, meteorologii anunţă răcirea vremii şi venirea ploilor în întreaga regiune. Acestea ar putea aduce însă cu ele şi episoade de grindină şi vijelii

    Grindina este forma nedorită a precipitaţiilor în agricultură – apa transformată în gheaţă comportându-se ca un proiectil care distuge fizic culturile şi uneori chiar şi solariile sau serele. Responsabili de producerea grindinei sînt norii cu puternică încărcătură electrică, conţinut mare de vapori de apă, împinşi în sus de curenţii de aer ascendenţi formaţi la altitudini joase în zilele călduroase.

    În Serbia sfârşitul de săptămâna a fost marcat de răcirea vremii şi de mai multe episoade de grindină şi ploi însoţite de descărcări electrice.

    În Voiovodina, regiunea de nord a Serbiei, apropiată de Ungaria şi România, s-au înregistrat importante pagube la nivelul gospodăriilor rurale, serelor, grădinilor şi livezilor dar şi culturilor de câmp.

    Grindina a atins dimensiunile unui „ou de porumbel” acoperind cu un covor de gheaţă ogoarele fermierilor din Backa Palanka iar vântul puternic a doborât mai mulţi copaci inclusiv pomi fructiferi.

    Autorităţile au încercat să abată grindina utilizând rachete. Eforturile lor s-au dovedit însă inutile. În schimb au reuşit să mărească pagubele materiale, una dintre rachete lovind o casă din regiune.

    Meteorologii anunţă răcirea vremii şi venirea ploilor în întreaga regiune, fenomene similare putând avea loc în zilele ce vor veni înclusiv în România.

    Te-ar mai putea interesa

    A investit într-o seră hidroponică de căpșuni, iar acum caută specialistul care să pornească producția Prințul-fermier: Un membru al Casei Regale din Anglia face agricultură la nivel profesionist Ultima fermă de vaci de lapte de lângă București își reduce efectivul. Dr. Mihai Petcu: „N-am cui să vând laptele, nici animalele” Șeful ANSVSA, mesaj pentru oierii care pregătesc protestul din 15 septembrie: „Vreau să nu mai vândă animale fără certificat” O familie de tineri fermieri a pus bazele unei afaceri inedite, adresată crescătorilor de vaci

    Ultimele știri

    Mai multe mameloane, mai mulți purcei? Genele care pot influența performanța scroafelor Viței furați dintr-un grajd din Alba. Fermierul a făcut propria anchetă și și-a recuperat singur animalele! UE va opri importurile de carne de vită din Brazilia. Urmează carnea de pasăre și mierea? Criză agricolă: șapte fermieri renunță în fiecare zi la exploatații! Pericol în apa din fântâni! Doi bebeluși, intoxicați cu nitriți