• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ce soluții a găsit Bulgaria pentru a-și proteja industria laptelui după eliminarea cotelor

    agrointeligenta.ro

    Guvernul de la Sofia s-a convins că nimeni din afară nu se va implica direct în soluționarea problemelor fermierilor și procesatorilor din sectorul laptelui bulgar. La fel ca România, și Bulgaria are probleme ce se vor agrava odată cu eliminarea cotelor la lapte din aprilie, așa că autoritățile vecine au anunțat oficialii de la Bruxelles că vor lua măsuri la nivel național pentru a-și sprijini industria autohtonă.

    Săptămâna trecută, la Bruxelles, delegația Bulgariei a informat Comisia Europeană și pe comisarul Phil Hogan de o serie de măsuri ce vor fi luate la nivel național pentru a sprijini producătorii de lapte și procesatorii. De altfel, chiar Hogan a încurajat miniștrii de resort să se implice și să vină cu soluții adaptate situațiilor cu care se confruntă fermierii.

    Subvenții pentru exportul de brânzeturi

    În acest context, Bulgaria a decis să sprijine punerea în aplicare a subvențiilor la export pentru producția de brânzeturi . Ele sunt privite ca un mijloc de protecție a delicateselor tradiționale bulgărești și, implicit, a industriei bulgare a laptelui.

    O altă măsură gândită de Guvernul de la Sofia este acordarea unui ajutor de stat temporar pentru producătorii de produse lactate pentru ca falimentele în masă și scăderea nivelului de trai să fie evitate în regiunile care supraviețuiesc de pe urma acestei industrii.

    Au cerut prelungirea măsurilor de sprijin pentru sectorul legume-fructe

    Pentru sectorul de fructe și legume în creștere, Bulgaria a insistat la Bruxelles asupra prelungirii termenului de aplicare a măsurilor de urgență temporare pentru menținerea producției. Propunerea vecinilor a fost ca măsurile de sprijin să continue până în momentul în care producătorii, afectați de embargoul rus , vor ajunge la limita de 3.000 tone, informează agenția Novinite.



     

    Te-ar mai putea interesa

    Amenzi de 20.000 de lei pentru fermierii care nu raportează ce stocuri au în ferme Prințul-fermier: Un membru al Casei Regale din Anglia face agricultură la nivel profesionist 51 de vaci, împușcate direct pe pășune. Fermierii cer urgent o anchetă Presa de la Kiev: Cerealele din Ucraina NU au prioritate în portul Constanța. Unele terminale primesc mai întâi marfa românească Mesajul unui mare cumpărător de ovine pentru oierii români!

    Ultimele știri

    Comisia Europeană se pregătește să reglementeze utilizarea dronelor în agricultură Ucraina mulțumește Republicii Moldova pentru sprijinul acordat în exportul cerealelor Ai cumpărat teren cu chitanță de mână? Cum se obține titlul de proprietate pe acea suprafață Guvernul a aprobat plata unui ajutor de stat de 300 euro/hectar pentru cultivatorii de cartofi Medicii veterinari – controale în forță în fermele de oi după confirmarea unui nou focar de variolă