• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Contele austriac Andreas von Bardeau este pe locul 5 în Top 50 fermieri

    agrointeligenta.ro -

    Contele austriac Andreas von Bardeau (descendent al familiei de Habsburg) ocupă locul 5 în Top 50 cei mai bogaţi fermieri cu o avere de 90-100 milioane de euro.

    Grupul de firme Bardeau, deţinut de Andreas von Bardeau îşi desfăşoară activitatea în zona de vest a ţării, în judeţele Arad, Timiş şi Caraş Severin, în sectoare cum ar fi producţia vegetală şi cea zootehnică.

    Sediul central al grupului de firme este în municipiul Timişoara. Grupul austriac dispune de structuri proprii de depozitare, comercializare cereale şi transport. Holdingul are în proprietate 15.600 hectare de teren agricol, alte 5.900 ha fiind concesionate de la ADS, în timp ce 4.500 ha sunt arendate de la proprietari particulari.

    Principalele culturi înfiinţate sunt cele de grâu, orzoaică, rapiţă, floarea-soarelui, porumb şi orez, la
    cea mai veche orezărie din ţară şi singura cu alimenare gravitaţională. Pe lângă cultura mare, holdingul Bardeau deţine şi mai multe ferme de animale (vaci şi oi).

    Nu sunt însă singurele active deţinute de familia austriacă în România. Contele von Bardeau a cumpărat şi suprafeţe importante de pădure, împreună cu familia Esterhazy din Ungaria, în judeţul Argeş.

    Toate aceste achiziţii, fie că e vorba de terenuri, fie de pădure, au adus celor de la Bardeau şi numeroase acţiuni în instanţă.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Avize pentru vânzarea terenurilor agricole, numai cu înregistrarea în Registrul Unic Național Disperarea unui primar în lupta cu un crescător de vaci. ”Le ține fără apă, înfometate. Nicio amendă nu îl sperie” Inginer agronom: De 7 luni nu mi-am găsit loc de muncă la o fermă. Agricultura trece printr-o reformă Primarul din Plătăreşti – drept la replică: ”Niciun arendaș nu a fost privat de emiterea adeverințelor pentru subvenții” Cum a devenit munca unei familii care trăiește din agricultură, bătaia de joc a unui cioban: ”Legea îl apără”

    Ultimele știri

    Fermierii din Ucraina cer UE o subvenție de 160 de euro pe cap de vacă Fermier amendat cu 6.000 de lei pentru că vindea animale la negru Adeverință APIA doar pentru fermierii fără datorii la bugetul local? Ministrul Barbu – apel către primari! Ministrul Barbu apără programul Tomata. Replică dură dată lui Mihai Jurca: ”Are mai mult bulion în cap decât ce ar trebui să aibă” Guvernul României anunță, oficial, cumpărarea portului Giurgiulești din Republica Moldova