• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Produci bio? Exportă în Germania! Nemţii cheltuie 7 miliarde de euro anual, şi vor mai mult, tot mai mult

    agrointeligenta.ro -

    Germania este piaţa numărul unu a Europei în ce priveşte produsele agro-alimentare organice, dominând nu doar în ce priveşte cantităţile cumpărate dar şi ritmul de creştere. În câteva cuvinte – Germania este ca un vârtej care înghite tot ce este bio. 

    Creşterea consumului de produse bio ţine de dezvoltare – produsele bio sînt mai scumpe decât cele obişnuite iar aceasta presupune un nivel de venituri care să îi permită individului să depăşească dilema „mai ieftin” sau „mai sănătos” când ajunge la raft, produsele bio sînt obţinute altfel decât cele obişnuite şi este nevoie de un interes sporit al individului faţă de aceste aspecte, creat prin educaţie şi stil de viaţă sănătos.

    Vânzările de produse bio au atins anul trecut nivelul de 7 miliarde de euro, fiecare locuitor al ţării cheltuind în medie 73,60 de euro.

    Cererea de produse bio din Germania depăşeşte cu mult producţia internă – balanţa păstrându-se chiar şi în condiţiile dublării suprafeţelor şi capacităţilor de producţie.

    În aceste condiţii Germania oferă cele mai bune oportunităţi pentru exportatori – cel mai favorizat segment fiind cel al fructelor şi legumelor care constituie 27% din totalul vânzărilor din domeniul bio.

    Evoluţia sectorului bio contrastează puternic cu cea a consumului general şi a celui de produse agro-alimentare în special, unde în perioada 2006-2012 s-au înregistrat, pe fondul crizei, scăderi semnificative.

    La nivel mondial Germania este a doua piaţă bio dar rămâne în continuare cea mai atractivă datorită ritmului de creştere.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Un taur din rasa Aberdeen Angus a fost vândut la o licitație cu aproape 150.000 de euro Motorina a sărit de 9 lei litrul. Fermier: După ce recoltez grâul și rapița, nu mai semăn nimic! Fondatorul Agricover anunță că nu preia terenurile grupului Axios și că nu e interesat de dezvoltarea unor ferme proprii Fermierii ne confirmă: a început intre în conturi subvenția pe pârloagă. ”APIA s-a ținut de cuvânt” Guvernul a aprobat noile reguli pentru subvențiile APIA. Principalele modificări

    Ultimele știri

    Ciobanii pregătesc un protest național dacă autoritățile nu le rezolvă problemele: ”Vom urma toți pașii de dialog” Ziua decisivă din disputa de 428 de milioane de lei pentru lucrările de irigații din Olt și Teleorman Fiecare hectar cultivat cu BC Kekec, hibrid de porumb de la Rodbun, aduce satisfacții Erbicidul Omnera® – soluția completă pentru controlul buruienilor din culturile de cereale păioase Fermier: Furnizorul de motorină ne-a anunțat că litrul sare de 10 lei zilele acestea