• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Noi focare de PESTĂ PORCINĂ AFRICANĂ! Zonele unde FERMELE SUNT ÎN ALERTĂ MAXIMĂ!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Fermierii, în alertă permanentă din cauza bolii fără vaccin care bagă fermele în faliment. Coșmarul trăit de crescătorii de animale dar și de autoritățiile care luptă cu Pesta Porcină Africană pare că nu se mai termină. O informație de ultimă oră anunță confirmarea unor focare noi ale bolii, în județul Bihor după ce pe 6 iulie fusese depistat primul focar în județ.

    În localitatea bihoreană Olosig au fost descoperite patru focare noi de pestă porcină africană. Potrivit unui comunicat de presă transmis vineri, probele recoltate de către Direcţia Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor Bihor au confirmat evoluţia acestor noi focare, ele fiind studiate de Institutul de Diagnostic şi Sănătate Animală Bucureşti.

    “De asemenea, în baza activităților specifice de supraveghere și control al zonelor de restricții, în cursul zilei de 11.07.2018 s-a notificat suspiciunea evoluției unor noi focare la porcii domestici în localitățile Olosig, Cherechiu, Cheșereu, Cubulcut și Sânnicolau de Munte, respectiv la porcii mistreți din Marghita și Cubulcut”, arată DSVSA.

    Ca urmare, Centrul Local de Combatere a Bolilor Bihor s-a reunit pentru stabilirea și adoptarea noilor zone de restricție, supraveghere și control. Așa cum se procedează în aceste cazuri, specialiștii DSVSA Bihor au decis punerea sub supraveghere sanitară veterinară a exploatațiilor, impunerea de restricții de mișcare, efectuarea dezinfecţiei exploatațiilor afectate, a spaţiilor de cazare a porcilor, a aleilor, a perimetrelor, a ustensilelor şi a obiectelor potenţial contaminate.

    Dată fiind gravitatea acestei boli și consecințele ei, DSVSA solicită sprijinul şi implicarea cetăţenilor. Aceștia sunt rugaţi să colaboreze şi să anunţe fără întârziere veterinarii și autoritățile locale orice caz de îmbolnăvire sau moarte la porcii domestici sau sălbatici de care au cunoştinţă.

    „Pentru a preveni răspândirea bolii, au fost sacrificați atât porcii bolnavi, cât și cei care au fost în contact cu aceștia și au fost recoltate probe pentru examene de laborator de la animalele moarte și sacrificate (30 de capete de suine în focare confirmate). (…) Toate animalele suspecte trebuie sacrificate şi neutralizate, iar proprietarii vor fi despăgubiţi de către stat, în condiţiile prevăzute de legislaţie”, mai arată comunicatul.

    De precizat că pesta porcină africană nu afectează oamenii, neexistând nici cel mai mic risc de îmbolnăvire pentru oameni, acest virus având, însă, impact la nivel social din punct de vedere economic.


    Te-ar mai putea interesa

    Criză în oierit. Controalele în ferme au scos la iveală o situație fără precedent Piața cerealelor, la zi. Grâul DAP Constanța rezistă la 1 leu/kg, prețul florii-soarelui coboară Barbu a promis noi credite agricole ”de săptămâna viitoare”. Niciun cuvânt despre ajutoarele de 68 euro/vacă și de 20 euro/porc Fermierii care au avut culturi calamitate de secetă în 2025 vor primi despăgubiri! Cuantum: 200 euro/ha Minimis pentru cultivatorii de lucernă afectați de situația din oierit: 80 euro pe hectar

    Ultimele știri

    Caniculă la pachet cu furtuni. ANM anunță vijelii și ploi torențiale, de marți Dronele vs. fragmentarea terenurilor. Nicu Vasile, fermier: ”Riscă să devină o sursă de conflicte, pierderi economice și insecuritate juridică” FMC a prezentat la Ziua Grâului și Orzului soluțiile pentru fermierii care vor performanță Ce se întâmplă cu taxa CBAM care a scumpit îngrășămintele? Fermierul, singurul care o plătește! Piața cerealelor, la zi. Grâul a intrat în recoltare cu frâna trasă, rapița profită de valul de căldură