• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • A început AGRALIM 2017! Vezi GALERIA-FOTO de la DESCHIDEREA OFICIALĂ!

    agrointeligenta.ro -

    Târgul AGRALIM și-a deschis porțile într-un cadrul oficial, alături de sute de fermieri și reprezentanți ai Guvernului și ai autorităților locale. Evenimentul a debutat cu tradiționala vizită la standurile participante, apoi a fost urmat de cuvântările de deschidere și de Forumul Agricol, o dezbatere de aproape patru ore în care s-au ridicat probleme acute ale agriculturii și s-au dezbătut posibile soluții. Totodată, fermierii au primit și noutăți despre subvenții și au avut ocazia să intre în dialog cu directorul adjunct al APIA, Paul Kmen. 

    Între înalții oficiali prezenți au fost Maricel Popa, președintele Consiliului Județean Iași, Sorin Roșu-Mareș, secretar de stat în Ministerul Agriculturii sau Iurie Ușurelu, Viceministru al Agriculturii şi Industriei Alimentare al Republicii Moldova.

    Au luat cuvântul și fermieri de seamă, între care președintele LAPAR Laurențiu Baciu și dr.ing. Lucian Buzdugan, președintele C.A. Agricost Insula Mare a Brăilei.

    Târgul pentru fermieri AGRALIM va fi deschis până duminică inclusiv, pe 24 septembrie, și de desfășoară în Parcul Transagropolis, în comuna Lețcani, aproape de Iași. Evenimentul este este organizat de AB Plus Events și Clusterul AGROferma.

    Sursa foto: Consiliul Județean Iași


    Te-ar mai putea interesa

    Prețul cerealelor e sub presiune din cauza recoltelor. Fermierii, forțați să vândă mai ieftin S-a aprobat! Fermierii care încasează în acest an despăgubiri de 3.000 euro/hectar! Grant de 30.000 euro/proiect pentru tinerii care pornesc o afacere nouă. Cererile, din 15 septembrie

    Ultimele știri

    Ce prevede raportul adoptat de Parlamentul European despre subvențiile fermierilor Producția de carne românească de porc a crescut cu 13% în primul semestru. Prețurile, mai mici Liliana Piron, LAPAR: Fondurile europene pentru investiții în ferme – cu jaloane, ca la PNRR!