• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • BEREA SE VA SCUMPI. CAUZA: SCHIMBĂRILE DIN AGRICULTURĂ!

    Ramona Dascălu -

    Berea se va scumpi, iar cauza majorării de preț este strâns legată de sectorul agricol! Suprafețele cultivate cu orz, aflate în scădere în țara noastră, sunt afectate se pare de schimbările climatice. Acest lucru va duce în viitor la creșterea prețului la bere având în vedere că orzul este principalul ingredient al acestei băuturi preferată de români.

    Un studiu realizat de cercetători de la University of California Irvine (SUA) şi University of East Anglia (Marea Britanie), şi publicat în revista „Nature” arată că schimbările climatice ar putea pune probleme amatorilor de bere în următoarele decenii, în condiţiile în care vor provoca o scădere a randamentului culturilor de orz, ingredient principal pentru producţia celei mai populare băuturi alcoolice a lumii, scrie adevarul.ro.

    Potrivit studiului, fenomene meteo extreme precum valuri de căldură şi secetă vor fi înregistrate odată la doi sau trei ani în a doua jumătate a secolului dacă temperaturile continuă să crească în ritmurile actuale. În aceste condiţii, randamentul mediu global al culturilor de orz ar urma să scadă cu 3% până la 17%.

    Concluzia oamenilor de stiinta este că, din cauza recoltelor împuţinate, producţia de bere va scădea la nivel mondial cu circa 16% , în anii cei mai fierbinţi şi secetoşi. Scăderea ofertei va duce la dublarea preţului berii la nivel mondial. Cele mai afectate vor fi ţări mici precum Irlanda, Estonia sau Cehia, unde preţul berii va creşte considerabil.

    Piaţa berii în România a înregistrat în 2017 o creştere de 2% în ceea ce priveşte volumul, iar consumul de bere pe cap de locuitor a fost de 82 de litri – pe locul 7 la nivel european, potrivit Asociaţiei Berarii României.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Regulă nouă la nivel european pentru pășunile transformate în teren arabil Fermă gigant de un milion de hectare, vândută la sfârșit de an. Exploatația deținea și 90.000 de vaci Cadastru gratuit 2026. Documente necesare pentru intabularea gratuită a unui teren sau a unei case

    Ultimele știri

    Gheorghe Vaida, ASAS, propune înființarea unei Direcții Generale de Zootehnie în Ministerul Agriculturii, după desființarea ANZ Determinarea producției la pomii fructiferi. PH-ul care asigură cea mai bună recoltă Au venit banii! Aproape 1 miliard de euro, plăți în cont pentru subvențiile APIA ale fermierilor!