• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Trei centre de cercetare pomicolă vor reînvia cu bani de la Ministerul Agriculturii

    agrointeligenta.ro -

    Ministerul Agriculturii va finanţa trei centre zonale de cercetare în domeniul pomiculturii, la Mărăcineni-Piteşti, Iaşi şi Bistriţa, care să producă material săditor necesar anul viitor, când va începe programul de reconversie în pomicultură, a anunţat ministrul Daniel Constantin.

    Ministrul Agriculturii, Daniel Constantin, a declarat, sâmbătă, la Bistriţa, în cadrul unei mese rotunde pe teme agricole, că statul va finanţa trei centre zonale de cercetare în domeniul pomiculturii, care să producă material săditor autohton necesar din 2014, când va începe programul de reconversie în pomicultură.

    Daniel Constantin a spus că este vorba de cele din Piteşti-Mărăcineni pentru sudul României, Iaşi pentru Moldova şi Bistriţa pentru Transilvania.

    Sursa: Mediafax.ro



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Raport: Giganții fast-food din România profită de suferința puilor, dar nu fac niciun progres în creșterea bunăstării animalelor Fermier: ”Am plătit îngrășămintele, dar din ziua în care trebuia să le primim, nu ne mai răspunde nimeni la telefon” „Totul pare să fi explodat”: tânăr fermier din Vaslui despre costuri și prețuri Grâul din Argentina ”ia fața” celui de la Marea Neagră: are preț mai mic și e disponibil în cantități uriașe Când un an rău răstoarnă o fermă – apel public pentru plata datoriilor unei ferme. Soții Butilă: „Și 5 lei contează”

    Ultimele știri

    Subvenția APIA pentru pășunat. Noile cuantumuri la ecoschema accesată de crescătorii de vaci Culturile de cereale, călcate cu snowmobile, sănii și ATV-uri: ”Câmpul este distrus pentru puțină distracție” Vești bune pentru fermieri! Prețurile laptelui cresc brusc pe piața mondială Șeful CCIR, care organizează Indagra, îi atacă pe fermieri: ”Sunt dușmanii agriculturii. Apar cu tractoarele de 300.000 de euro în Piața Victoriei” Documentul obligatoriu pentru subvențiile APIA din acest an