• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Cine vine la Ministerul Agriculturii?

    agrointeligenta.ro -

    O inițiativă a Ministerului Agriculturii face valuri în rândul fermierilor care așteaptă de la Guvern inițiative noi care să rezolve mersul uneori greoi în birocrația…agricolă. Ministrul Daniel Constantin a anunțat că instituția pe care o conduce va aplica, din septembrie, o restructare. Astfel, se vor înfiinţa instituţii noi, care vor putea avea şi venituri extrabugetare, fără a se face și disponibilizări, doar vor dispărea posturile vacante.

    „Ministerul Agriculturii are un proiect pe care am vrut să-l trecem ieri ca ordonanţă ca să restructurăm toată activitatea ministerului. Nu s-a putut, pentru că s-a opus Ministerul Justiţiei. S-a transformat până la urmă într-un proiect de lege pe care vrem să-l trecem în toamnă cu prioritate, în primele săptămâni, astfel încât să se reorganizeze tot ce înseamnă activitatea ministerului”, a anuțat ministrul Constantin.

    Nu se știe ce departamente noi vor fi înființate

    Liderul conservator a spus că va fi făcută o evaluare prin care se va stabili câte posturi vor rămâne în urma restructurării. „Cel mai important lucru care se va întâmpla în Ministerul Agriculturii va fi în luna septembrie, când vom avea o restructurare. Vor fi instituţii care se vor crea, instituţii care vor avea posibilitatea să aibă şi venituri extrabugetare, astfel încât să îşi susţină salariile din acele venituri, dar nu cred că putem să vorbim de concedieri”, a adăugat Constantin, citat de mediafax.ro.


    Te-ar mai putea interesa

    Daniel Radu: În Franța, în nord-est, am văzut cultivat porumbul numai cu irigații, deși este o zonă bogată în ploi Crescător de porcine: ”Cu prețurile medii de 12 lei/kg în viu nu acopăr nici costurile cu hrana, prețul corect ar fi de 17 lei/kg” Egiptul a cumpărat sute de mii de tone de cereale din zona Mării Negre, dar nu din România

    Ultimele știri

    Semănă grâu! Profită maxim în 2025! Fereastra perfectă este Acum — nu o rata! Avans APIA 2025. Secretarul de stat Emil Dumitru a anunțat numărul fermierilor care au luat prima tranșă din subvenții ANSVSA: România nu are focare active de gripă aviară. Măsuri obligatorii pentru crescătorii de păsări