• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • APPR a semnat un acord de colaborare cu USAMV „Ion Ionescu de la Brad” Iași

    Ramona Dascălu – Agrointeligența

    Asociației Producătorilor de Porumb din România a semnat, pe 14 martie, un acord-cadru de colaborare pe domenii de interes reciproc cu Universitatea de Științe Agronomice și Medicină Veterinară Iași. Inițiativa a aparținut asociației locale a producătorilor de cereale și plante tehnice (ACCPT Iași), care în urmă cu un an a aderat la APPR.

    Protocolul, semnat de rectorul USAMV, prof. dr. Vasile Vîntu, respectiv, de Arnaud Perrein, președintele APPR, trasează liniile de bază ale unui parteneriat activ pentru promovarea și realizarea obiectivelor comune în domeniul eficienței și competitivității agriculturii naționale, în sprijinirea agricultorilor din România, în gestionarea strategică a informației pentru asigurarea calității în ceea ce privește formarea specialiștilor din domeniu, dar și a calității produselor si serviciilor din agricultură.

    Documentul a fost parafat în prezența reprezentanților celor două părți, ocazie cu care s-au purtat primele discuții privind proiecte concrete ale viitoarei colaborari. Președintele senatului universității, prof. Gerard Jităreanu, care este și director al Institutului de Cercetare pentru Agricultură și Mediu (ICAM), ce funcționează în cadrul USAMV Iași și a fost înființat cu fonduri europene în valoare de 11 milioane de euro, a arătat că prioritatea zero a universității este să strângă colaborarea cu mediul de afaceri, iar acordul cu APPR se circumscrie perfect acestui deziderat. ICAM poate contribui, în proiectul de colaborare, prin accelerarea transferului rezultatelor cercetării în producție atât prin formarea și perfecționarea profesională a fermierilor, cât și prin servicii de laborator, determinări și analize pentru agricultura de precizie etc.

    „Salut în mod deosebit acest demers venit dinspre APPR și consider că asocierea în agricultură este vitală, fie ea sub formă de organizații profesionale sau cooperative, pentru că, dincolo de a produce, agricultorii au nevoie de forță în negocierile cu partenerii economici, de voci articulate care să îi reprezinte în dialogul cu autoritățile naționale și europene”, a declarat rectorul Vasile Vîntu.

    La rândul său, Arnaud Perrein a spus că există toate premisele ca acest prim acord oficial de colaborare cu o universitate agricolă să fie fructificat în activitatea de cercetare aplicată a APPR. “Sperăm că o cooperare pragmatică cu mediul academic și de cercetare din România se va intensifica în  viitorul apropiat  și ne va ajuta să devenim, la rându-ne, un adevărat Institut al fermierului”, a concluzionat acesta. 


    Te-ar mai putea interesa

    Guvernul lansează programul ”Diaspora Investește Acasă” cu granturi de 200.000 euro pentru noile afaceri! Bursa agricolă în luna iunie. Prețul per tona de grâu, orz și rapiță la începutul verii Bayer dă înapoi la contractele pentru semințe după presiunea autorităților din SUA. Ce trebuie să înțeleagă fermierii români din această mutare Subvenția pe pârloagă 2026. Fermierii au obligația să transmită APIA fotografii din teren până pe 5 iunie Subvenția pe hectar pe care o vor primi fermierii români în anii următori

    Ultimele știri

    ANSVSA a actualizat procedura prin care crescătorii trebuie să declare animalele bolnave sau moarte Șef APIA: Supraglomerarea centrelor APIA – risc ca unii fermieri să piardă subvențiile! Instabilitatea guvernamentală, un pericol pentru agricultură. Avertisment: Nu merge cu „premier surogat”! România – țara cu un tractor la fiecare 58 de hectare de teren arabil Situație critică într-un județ unde 75.000 de hectare riscă să rămână fără subvenții APIA