• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • O fermă de porci din Giurgiu, anchetată că a răspândit intenționat pesta la o fermă concurentă

    Ramona Dascălu -

    Ca la noi la nimeni! Pe principiul să moară și capra vecinului, o fermă de porci din județul Giurgiu a răspândit cu intenție epidemia de pestă porcină africană la o altă fermă de profil din același județ.

    Exploatația de suine din localitatea Frățești, județul Giurgiu, a ascuns faptul că deține porci bolnavi de pestă porcină și a vândut animale bolnave unei alte ferme.

    Cazul a ieșit la iveală după ce, în ferma de porci din localitatea Letca Nouă, care cumpăraseră porci din Frățești, animalele au început să moară pe capete. Reprezentanții fermei au dus probe la DSVSA Giurgiu, iar acestea s-au dovedit a fi pozitive, scrie realitateadegiurgiu.net.

    Ferma din Letca Nouă are în proprietate 2.400 de animale, iar cea din Frătești, 1.700, toți porcii din ambele exploatații urmând a fi eutanasiați.

    Ferma de porcine din localitatea Frătești, județul Giurgiu, va fi anchetată după acest incident.

    În prezent, în județul Giurgiu evoluează peste 150 de focare de pestă porcină africană, în gospodăriile populației.


    Te-ar mai putea interesa

    Doi falși apicultori au păcălit APIA cu facturi pentru familii de albine ce nu existau Valentin Jecu, cultivator de usturoi, după tăierea subvenției: Vom ajunge de unde am plecat, să mâncăm usturoi chinezesc! Fermier care își uda varza cu apă din Dâmbovița – săltat din câmp! Comunitatea din Lungulețu se revoltă!

    Ultimele știri

    Subvențiile fermierilor ar putea bloca tot bugetul UE. Europarlamentarii bat cu pumnul în masă Șefa de la Mediu despre revolta fermierilor din Lungulețu: ”Trebuie să declare câtă apă iau şi să plătească nişte sume modice” Fermierii îi cer președintelui Nicușor Dan să obțină de la Comisia Europeană mai multe fonduri pentru agricultură