• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Val de inspecții în ferme. Ce obligații au crescătorii la vizita medicului veterinar

    agrointeligenta.ro

    Inventarul animalelor din exploatații! Un șef de Direcție Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor anunță că medicii veterinari au început să facă verificări în ferme și gospodării pentru a realiza un inventar al efectivelor de animale în vederea actualizării bazei de date la nivel național.

    ”Se fac inspecții în exploatații. Medicii veterinari merg și fac inventarul animalelor din exploatație și îl corelează cu baza națională de date. Este o acțiune sanitar veterinară care se desfășoară în perioada aceasta”, a declarat dr. Radu Iordache – director executiv DSVSA Hunedoara.

    Vă reamintim că și în anii trecuți, în lunile noiembrie și decembrie, medicii veterinari au derulat campanii la nivel național în conformitate cu Programul de supraveghere, prevenire şi combatere a bolilor la animale, a celor transmisibile la om, protecţia animalelor şi a mediului. Medicii veterinari derulează controalele aferente sub coordonarea Direcţiei Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor şi a Colegiului Medicilor Veterinari, filialele județene.

    Verificările în ferme se efectuează în perioada noiembrie – decembrie și includ acţiuni specifice care au ca ţintă asigurarea statusului de sănătate şi bunăstare la animalele şi păsările care se cresc în exploataţii comerciale şi exploataţii de la gospodăriile populaţiei, acțiuni care se realizează prin:

    Pentru realizarea acţiuniilor programate în această perioadă, proprietarii de animale şi păsări, în baza legislaţiei în vigoare, au obligaţia:

    Încălcarea legislaţiei privind efectuarea acţiunilor obligatorii de prevenire şi combatere a bolilor transmisibile la animale şi de la animale la om, a normelor de protecţie şi bunăstare, atrage aplicarea de măsuri corective proprietarilor de animale şi păsări în funcţie de gravitatea faptei comise.

    Sursă selectivă: Facebook.com/ Colegiul Medicilor Veterinari, Filiala Sibiu

    Te-ar mai putea interesa

    A investit într-o seră hidroponică de căpșuni, iar acum caută specialistul care să pornească producția Prințul-fermier: Un membru al Casei Regale din Anglia face agricultură la nivel profesionist Presa de la Kiev: Cerealele din Ucraina NU au prioritate în portul Constanța. Unele terminale primesc mai întâi marfa românească Ultima fermă de vaci de lapte de lângă București își reduce efectivul. Dr. Mihai Petcu: „N-am cui să vând laptele, nici animalele” 51 de vaci, împușcate direct pe pășune. Fermierii cer urgent o anchetă

    Ultimele știri

    Bulgaria înăsprește controalele pentru floarea-soarelui din Ucraina. Avantaj pentru fermierii români Piața cerealelor, la zi. Prețul grâul DAP Constanța a urcat la 226 euro/t. Turcia – interesată de marfa românească Alertă ANM! Cod galben de ploi torențiale, vijelii și grindină. Zonele afectate miercuri și joi Alertă în Brăila: un nou focar de variolă ovină. „Au început să le moară animalele!” Fermierii care au cerut subvenții de la APIA – verificați cu dronele!