• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Fermierul Nicolae Sitaru este noul preşedinte al APPR!

    agrointeligenta.ro -

    Fermierul Nicolae Sitaru este noul preşedinte al Asociaţiei Producătorilor de Porumb din România. Administratorul fermei Elsit din Ialomița şi organizatorul tradițional al ”Zilei Porumbului”, Sitaru a fost votat de o largă majoritate din Consiliul Director al APPR, contracandidatul său fiind un alt fermier respectat – Adrian Mocanu din județul Prahova.

    Nicolae Sitaru, unul dintre membrii fondatori ai APPR, preia mandatul de președinte de la fermierul Arnaud Perrein, administratorul fermei Sopema din localitatea Mihail Kogălniceanu, Ialomița. Încă din luna decembrie, Perrein a anunțat că renunță la funcția de conducere din cadrul APPR: ”Am 7 ani de când sunt președinte, era și timpul să mă retrag, asociația nu este a francezilor, nu este a francezului, este a producătorilor din România, care vor să schimbe în bine agricultura din România, într-o agricultură mai echilibrată, mai corectă și mai avem încă foarte foarte multe de făcut. O să vedeți că de acum încolo, din februarie încolo, lucrurile se vor schimba în bine, APPR se va dezvolta în continuare, sunt multe provocări, multe necunoscute și sincer să fiu, mă simt și un pic depășit acum, pentru că se merge foarte departe la nivel politic, la nivel de comunitate europeană, la nivel Digi Agri,sunt lucruri complexe și aici avem nevoie din ce în ce mai mulți oameni competenți care să dezvolte APPR”, declara Perrein la întâlnirea cu presa din luna decembrie.

    Alături de Nicolae Sitaru, la funcția de președinte al APPR a candidat și fermierul Adrian Mocanu. Un cunoscut și priceput agricultor din Prahova, Mocanu a fost alături de echipa fondatoare a organizației încă de la început având, la fel ca și Sitaru, o vastă experiență în mediul asociativ ca lider al Asociației Producătorilor Agricoli din Prahova și vicepreședinte la nivel național al LAPAR.

    Asociația Producătorilor de Porumb din Romania este o organizație profesionala a fermierilor care are ca scop promovarea culturii de porumb prin aplicarea tehnologiilor performante de cultivare. Membrii APPR sunt fermieri direct implicati în activitățile asociației. APPR reprezintă interesele fermierilor din România și face parte din Confederația Europeană a Producției de Porumb. Obiectivele principale ale APPR sunt furnizarea de expertiza tehnica și asigurarea comunicării de ordin tehnic, economic și legislativ pentru membrii săi dar și pentru alte organizații cu profil agricol din România.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Anunț urgent al șefei APIA despre subvențiile pe hectar și animale! Turcia a blocat exportul de îngrășăminte către România! Surse: Prețurile vor exploda din nou! Cătălin Grigoriu, Moldova Farming Agricultură, răstoarnă masa în distribuția de inputuri: “Vom acorda discountul pentru fermieri încă de la facturare!” Cea mai mare anvelopă agricolă din lume a primit aprobare pentru comercializare în UE Fermier: Furnizorul de motorină ne-a anunțat că litrul sare de 10 lei zilele acestea

    Ultimele știri

    Ionel Arion, PRO AGRO, avertizează că există un risc foarte mare să avem o penurie de motorină S-a votat bugetul de stat cu sumele alocate fermierilor pentru acest an! Funcționarii APIA dezvăluie că multe primării blochează accesarea subvențiilor și cer MADR să intervină! Cartofii noi românești au apărut în piețe. Ce preț au primii tuberculi recoltați din solar Val de furturi în ferme. Un tractor a fost furat de hoți chiar de pe câmp