• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Fermierii-protestari, atacați de premierul Chicu: ”Își permit tractoare, unele de zeci de mii de euro cumpărate pe banii statului”

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Prim-ministrul din Republica Moldova, Ion Chicu, susține că statul ajută agricultorii, iar sectorul agricol se bucură chiar „de cele mai mari facilități fiscale în Republica Moldova”. Acesta mai spune că fermierii își permit tractoare scumpe, ”unele de zeci de mii de euro, în mare măsură, cumpărate pe banii statului”.

    În cadrul ediției din 1 septembrie a emisiunii „Punctul pe AZi” de la TVR Moldova, șeful Executivului a menționat că „dacă i-am aduce pe toți agricultorii la regimul fiscal general, ca să achite impozite ca toți, statul și-ar permite să le achite (subvenții mai mari – n.r.)”, potrivit www.zdg.md.

    „Impozitul funciar nu s-a modificat din 1991, aceasta oare nu e ajutor oferit de stat? Plus la acestea, TVA-ul, contribuțiile sociale, peste tot sunt taxe mai mici pentru ei. Nimeni nu poate să spună că nu este un sector susținut. Dumneavoastră ați văzut cu ce tehnică au venit agricultorii? Mă bucur că agricultorii își permit asemenea tractoare, unele de zeci de mii de euro, apropo, această tehnică, în mare măsură, este procurată pe banii statului”, a opinat premierul.

    Reproșuri pentru protestatarii-fermieri moldoveni

    ”Liderul protestatarilor agricoli gestionează de 5-6 ani 900 de hectare de pământ și în toată această perioadă a achitat în total ceva mai mult de un milion de lei la stat, dar a primit subvenții 2,3 milioane. Niciun… de caritate nu trăiește așa, dar acesta e sectorul economic”, a mai afirmat prim-ministrul.

    Cât despre propunerea de a redirecționa agricultorilor bani alocați pentru reparația drumurilor, acesta a precizat că „nu e atât de simplu”, deoarece „toate contractele au fost încheiate, o bună parte din volumul de lucru – făcut”.

    „Infrastructura drumurilor este o prioritate nr. 1, rămâne o utopie să crezi că fără drumuri și o infrastructură elementară poți să ții tinerii în țară, acesta este un lucru „must”, absolut indispensabil”, a accentuat Chicu.

    În luna august, timp de câteva zile, mai mulți agricultori din diferite raioane și-au adus tehnica agricolă la Chișinău și au protestat, cerând de la Guvern ajutor pentru a compensa pierderile suferite în urma secetei.


    Te-ar mai putea interesa

    România se opune plafonării subvențiilor APIA la 100.000 de euro pe fermă Plăți APIA deblocate! Subvențiile care au apărut în Monitorul Oficial și pot intra la plată! Deputat: APIA a semnat! Fermierii pot lua credite de la bănci cu subvenția ADS scoate la licitație o suprafață record de 4.700 de hectare pentru fermierii care au animale Ciorile fac din nou prăpăd și scot din pâmânt porumbul abia răsărit. ”Sunt monumente ale naturii”

    Ultimele știri

    APIA poate începe plata ANT! Guvernul a aprobat plafoanele pe hectar și animale! S-a aprobat! Ajutoare de 50.000 euro pentru fermierii afectați de scumpirile la motorină și îngrășăminte Subvenția care crește de la 200 de euro la 800 de euro pe hectar! Demisiile secretarilor de stat ai PSD, în Monitor. Adrian Pintea: ”Rămân aproape de agricultură” Ședință la AFIR cu ministrul interimar Tanczos Barna. Debirocratizarea, prioritară în accesarea fondurilor europene