• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Vânătoarea mistreților a fost oprită pe perioadă nedeterminată!

    agrointeligenta.ro -

    În plină criză pandemică, agricultura românească mai primește o lovitură. Legislația militară pune stop măsurilor de limitare a populației de mistreți, vânătoarea fiind sistată pe perioadă nedeterminată în baza prevederilor Ordonanței Militare nr. 3/24.03.2020.

    La data de 26 martoe, conform ANSVSA, România figura cu 455 de focare active în 213 localități din 26 de județe. În 12 județe erau diagnosticate doar cazuri la mistreți, iar de la prima semnalare a prezenței virusului PPA în România, pe data de 31 iulie 2017, și până în prezent, au fost diagnosticate 3.407 de cazuri la mistreți.

    Asociația Generală a Vânătorilor și pescarilor Sportivi din România a solicitat Inspectoratului General al Poliției Române să clarifice dacă în condițiile restictive instituite prin Ordonanța Militară nr. 3/24.03.2020 mai este permisă vânătoarea.

    Răspunsul primit este clar: din momentul intrării în vigoare a Ordonanței Militare nr. 3/24.03.2020, orice activitate de vânătoare este sistată.

    Situația creată este una cel puțin delicată cel puțin legat de vânarea mistreților. Numărul acestora este în continuare foarte mare și ei sunt considerați un factor de răspândire a pestei porcine africane la nivel național. Fermierii au solicitat expres Guvernului să ia măsuri pentru a elimina pericolul reprezentat de porcii sălbatici care fac paguve inclusiv la nivelul culturilor agricole. În afară de mistreți, alte probleme ce putea fi controlate sunt cele cu șacalii și cu urșii sălbatici.

     



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Acordul comercial UE-Mercosur a fost blocat! Votul eurodeputaților PSD a fost decisiv! Cadastru și intabulare gratuită pentru construcțiile ridicate fără acte. Anunțul ANCPI Oierul Alexandru Tămaș: ”Hrănesc animalele cu boabe de porumb, pentru mărunțire ar trebui noi investiții” Uniunea Oierilor, înființată oficial: ”Toți crescătorii de ovine sunt invitați să se alăture organizației și să devină membri activi” Subvenții APIA 2026. Ce se întâmplă cu plata pe Agromediu așteptată de fermieri

    Ultimele știri

    Fermier: ”Am plătit îngrășămintele, dar din ziua în care trebuia să le primim, nu ne mai răspunde nimeni la telefon” Dragoș Ivan, SEEFCO: Pe piață sunt stocuri masive de îngrășăminte, fermierii ezită să cumpere. Prețurile nu vor scădea, dimpotrivă! Dosarul NGT a trecut de Comisia de mediu. LAPAR: Tehnologiile Clearfield și Express, ”mutate într-o zonă de stigmatizare și birocrație excesivă” Nufarm celebrează 20 de ani de parteneriat și evoluție pe piața din România Comisia Europeană a creat un grup operativ care asigură controale la alimentele importate în UE