• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ce culturi agricole au fost salvate de ploile din ultima perioadă!

    Ramona Dascălu – Agrointeligența

    Seceta și-a pus amprenta pe acest an agricol, mulți fermieri fiind nevoiți fie să întoarcă culturile, fie să asiste neputincioși la compromiterea culturilor în câmp. Încă din luna martie, agricultorii au sperat să vină ploile, însă acestea s-au lăsat mult timp așteptate astfel că abia la începutul acestei luni au căzut ceva precipitații care au reușit să mai salveze pe ici pe colo munca oamenilor.

    Bacău se numără printre județele în care ploile au salvat o parte din culturile agricole însămânțate în toamnă, însă nu toți fermierii băcăuani au fost norocoși întrucât precipitațiile au căzut în cantități diferite, de la zonă la zonă. Astfel, dacă în unele zone din nordul județului (cum ar fi Itești), s-au înregistrat și 40 l/mp, în zona de nord-est, în schimb, acestea au fost abia la jumătate (circa 15-20 l/mp la Roșiori și Dămienești).

    Tragic este că zona de sud-est a județului (Răchitoasa, Podu Turcului), care este și cea mai săracă, a fost ocolită de ploi, nebeneficiind deloc de precipitații.

    Printre culturile care au rezistat secetei cumplite și cu ajutorul precipitațiilor căzute în ultima perioadă își vor reveni se numără lucerna și sfecla de zahăr.

    ”Aceste precipitații sunt salvatoare pentru o bună parte din culturile agricole din județul Bacău. Au un efect foarte bun pentru culturile înființate în a doua epocă, în această primăvară, având în vedere că, la această dată, sunt în cea mai mare parte încheiate lucrările de semănat. La culturile însămânțate în prima epocă, unde plantele au răsărit pe baza umidității din sol, suferind din cauza secetei, pot fi situații în care plantele au pierit în proporție mare, cultura fiind compromisă.

    Dar, sunt și situații în care plantele au rezistat și, cu aceste precipitații, își vor reveni, cum este cazul lucernei și sfeclei de zahăr”, a explicat Adrian Solomon, directorul executiv al Direcției pentru Agricultură Județeană (DAJ) Bacău, potrivit desteptarea.ro. 

    Cei a căror culturi nu au fost salvate de ploi rămân cu speranța despăgubirilor acordate de ministerul Agriculturii în baza rapoartelor întocmite de comisiile de evaluare a pagubelor provocate de secetă.


    Te-ar mai putea interesa

    Victorie pentru micii fermieri. e-Factura, eliminată în Parlament pentru agricultori Primărie: Doar apicultorii din sat au voie cu albinele la salcâmii din localitate Roșiile cu moț – vedetele de sezon într-un mare lanț de supermarketuri Procurorii EPPO au reținut un consultant care a depus la AFIR 237 de proiecte pentru tineri și micii fermieri Plăți APIA duminica! Numărul fermierilor care urmează să primească banii de subvenții în cont

    Ultimele știri

    Conferința Meat.Milk 2026. Ediția aniversară de 15 ani – în perioada 25-26 mai, la Sinaia: ”Are o încărcătură aparte” Din crescător de măgărițe, în Parlament. Fermierul-deputat: ”Nimeni nu credea că este posibil” Oierii care nu și-au luat banii pe animale fac protest! Premieră: România livrează peste 4.000 de oi în Algeria cu avioane cargo. Șeful ANSVSA: Animalele, la destinație în 2,5 ore Ultima oră despre subvențiile APIA. Cifrele momentului – anunțul directorului Adrian Pintea!