• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Documentul OBLIGATORIU pe care oierii trebuie să îl depună la APIA pentru a lua subvenția MAXIMĂ!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Termenul pentru adeverința obligatorie care încheie dosarul APIA pentru crescătorii de ovine nu s-a schimbat chiar dacă depunerea cererii unice a fost prelungită de la 15 mai la 15 iunie. Ciobanii care au depus cererea unică și au bifat și plata ”mare” din zootehnie adică Sprijinul Cuplat Zootehnic (SCZ) au termen până la 1 septembrie să completeze dosarul cu ultimul document care este obligatoriu pentru eligibilitatea exploatație. În sens contrar animalele înscrise pentru subvenție nu pot beneficia de banii europeni pentru care în 2019 s-a plătit pentru care s-au plătit 17,7173 euro pe cap de animal adică 84,15 de lei pe cap de animal.

    ”Ultimul document care încheie dosarul pentru subvenții, adică adeverința de la Registrul Genealogic la ovine/berbeci se depune până la 1 septembrie”, ne-a declarat directorul APIA, Adrian Pintea.

    Citiți aici ce bani pot obține ciobanii de la APIA: Subvenția maximă pe stână! Suma încasată de oieri pentru animalele eligibile la APIA!

    ATENŢIE ! În contextul epidemiei de Coronavirus pe teritoriul României, în conformitate cu OMADR nr.89/03.04.2020, în anul 2020, documentele specifice schemelor de plată pentru sectorul zootehnic, se vor depune de către solicitant, prin orice mijloace electronice, cu excepția următoarelor documente care vor fi solicitate prin adresă, de către centrele locale / județene APIA, oficiilor județene ANZ  Adeverința prin care se confirmă respectarea raportului de maximum 35 femele ovine/caprine neînscrise și neînregistrate într-un Registru Genealogic la un berbec/ țap cu certificat de origine se eliberează de ANZ, prin Oficiile județene, la solicitarea fermierului și pe baza documentelor justificative transmise prin orice mijloace electronice către ANZ / OJ.

    După verificare, Oficiile județene ale ANZ, întocmesc și transmit documentul, prin mijloace electronice către centrele APIA județene/locale.

    Reamintim că SCZ se acordă fermierilor care dețin  un efectiv cuprins între 150 şi 500 de capete de femele ovine şi/sau berbeci, inclusiv, pe beneficiar, cu excepția celor din UAT-urile din zona montană, pentru care se solicită SCZ pentru un efectiv cuprins între 60 și 500 de capete femele ovine şi/sau berbeci, inclusiv, pe beneficiar, în exploataţii cu cod ANSVSA.


    Te-ar mai putea interesa

    Lege nouă: Închisoare pentru fermierii care folosesc ilegal apă sau stropesc culturile cu pesticide interzise! APIA: 14.802 fermieri, la control. Verificări pe terenurile agricole și în adăposturile animalelor Fermierii din Cooperativa Agricolă Gheorghe Doja pun pepenii din câmp direct pe bandă. Eficiența în câmp, dublată! Cosmin-Alin Popescu, USV Timișoara: „Am construit un campus la standarde internaționale”. Investiții de zeci de milioane de lei în cercetare, digitalizare și viața studenților Intrarea în legalitate a tractoarelor și combinelor, fără drumuri la RAR. Soluția oferită fermierilor

    Ultimele știri

    ALERTĂ – Zborul MAXIM al dăunătorilor din culturile de porumb a fost atins ! Noul Guvern de la Kiev a reinstaurat Ministerul Agriculturii în Ucraina Războiul fructelor: Rusia blochează importurile din Turcia după ce Ankara a oferit garanții de securitate Ucrainei Familia Creițariu duce tradiția mai departe. Povestea de la Cuciulata, Brașov, pentru ”Campioni pe teren” Agricultura României intră în cel mai important ciclu de decizie din ultimul deceniu. Rolul finanțării specializate este vital în acest proces