• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • S-a folosit de terenurile agricole ale unei bisericii să încaseze subvenții de la APIA!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Serviciul teritorial Timișoara au dispus sesizarea instanței de judecată, în baza dispozițiilor art. 483 Cod procedură penală, cu acordul de recunoaștere a vinovăției a unui inculpat, persoană fizică, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de folosire sau prezentarea cu rea-credință de documente ori declarații false, inexacte sau incomplete, dacă fapta are ca rezultat obținerea pe nedrept de fonduri europene în formă continuată.

    În acordul de recunoaștere a vinovăției, procurorii au reținut următoarea stare de fapt:

    În perioada 2007-2012, inculpatul, în numele și pe seama fiului său, ar fi depus la Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) mai multe documente false în scopul de a obține în mod injust sume de bani în cadrul schemelor de plată unică pe suprafață, pentru suprafețe de teren pe care nu le deținea în realitate. O parte din suprafața de teren pentru care s-au solicitat fondurile aparținea unei parohii din județul Timiș.

    Prin aceste demersuri, inculpatul ar fi obținut pe nedrept fonduri nerambursabile în cuantum total de 94.713 lei. Debitul respectiv a fost plătit integral de către inculpat în cursul anului 2016.

    În prezența avocatului ales, inculpatul a declarat expres că recunoaște comiterea faptei reținută în sarcina sa, acceptă încadrarea juridică pentru care a fost pusă în mișcare acțiunea penală și este de acord cu felul și cuantumul pedepsei aplicate, precum și cu forma de executare a acesteia, respectiv:
    – 1 an și 5 luni închisoare, cu suspendarea executării pedepsei sub supraveghere, pe durata unui termen de supraveghere de 2 ani și interzicerea pe o perioadă de 2 ani, de la rămânerea definitivă a hotărârii de condamnare, a drepturilor: de a fi ales în autoritățile publice sau în orice alte funcții publice, de a ocupa o funcție care implică exercițiul autorității de stat și de e a ocupa funcția, de a exercita profesia sau meseria ori de a desfășura activitatea de care s-a folosit pentru săvârșirea infracțiunii.

    Dosarul de urmărire penală privindu-l pe inculpat, împreună cu acordul de recunoaștere a vinovăției au fost trimise la Tribunalul Caraș-Severin.

    Te-ar mai putea interesa

    Ultima fermă de vaci de lapte de lângă București își reduce efectivul. Dr. Mihai Petcu: „N-am cui să vând laptele, nici animalele” 51 de vaci, împușcate direct pe pășune. Fermierii cer urgent o anchetă Șeful ANSVSA, mesaj pentru oierii care pregătesc protestul din 15 septembrie: „Vreau să nu mai vândă animale fără certificat” Ai cumpărat teren cu chitanță de mână? Cum se obține titlul de proprietate pe acea suprafață După 30 de zile de carantină, s-au ridicat restricțiile pentru ovine. Documentul obligatoriu pentru circulația animalelor

    Ultimele știri

    Viței furați dintr-un grajd din Alba. Fermierul a făcut propria anchetă și și-a recuperat singur animalele! UE va opri importurile de carne de vită din Brazilia. Urmează carnea de pasăre și mierea? Criză agricolă: șapte fermieri renunță în fiecare zi la exploatații! Pericol în apa din fântâni! Doi bebeluși, intoxicați cu nitriți Bulgaria înăsprește controalele pentru floarea-soarelui din Ucraina. Avantaj pentru fermierii români