• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ministerul Agriculturii a cerut la Finanțe reducerea TVA pentru utilajele agricole produse în România!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Ministrul agriculturii, Adrian Oros, vine cu o soluție pentru a încuraja fermierii românni să cumpere utilaje produse la fabricile din țara noastră. În cadrul unei conferințe susținute vineri – 31 iulie în județul Maramureș, șeful de la Agricultură a declarat că a propus Ministerului Finanțelor să reducă pe o perioadă scurtă TVA-ul plătit la mașinile agricole românești.

    ”Sunt câteva mici fabrici care au început să producă tractoare sau utilaje agricole în general. Există și în județul Cluj, și la Mureș. Sunt mici inteprinderi cu care mă întâlnesc frecvent la târgurile agricole. Am avut discuții cu producătorii de tractoare și am solicitat și eu Ministerului de Finanțe…este problema TVA-ului. Pentru că dacă am reduce TVA-ul, asta cred eu, nu sunt specialist în finanțe, la utilajele agricole pe o anumită perioadă care se fac în România atunci probabil unii dintre fermieri ar cumpăra utilaje autohtone. Ei preferă de multe ori să cumpere second-hand utilaje din afară. Sigur sunt cei care accesează fonduri europene, și aici mă refer la cei care deja sunt la un nivel superior și lucrează cu utilaje foarte performante”, a spus Oros.

    Conform unor date prezentate de Ziarul Financiar, în România se vând anual în jur de 2.500 de tractoare noi. Un tractor de 160 CP costă circa 60.000 – 70.000 de euro, iar unul de 140 CP circa 40.000 – 50.000 de euro, fără TVA.

    Tractoarele de 70-90 CP, utilizate în fermele mici de doar câteva zeci de hectare, costă circa 30.000 de euro. Aici nu se iau în calcul şi echipamentele achiziţionate pentru acestea, de la plug, disc la semănătoare.

    Te-ar mai putea interesa

    Vaci atacate de urs chiar într-o anexă gospodărească. Animalul nu a fost găsit Scandalos: Fermierii români – cu cerealele blocate! Toate trenurile de marfă au fost alocate grâului din Ucraina Amenzi de 20.000 de lei pentru fermierii care nu raportează ce stocuri au în ferme Forumul de la Neptun. Mohammad Murad, despre fermieri și retaileri: „Li se ia comision de 300%, iar profitul se exportă” Prințul-fermier: Un membru al Casei Regale din Anglia face agricultură la nivel profesionist

    Ultimele știri

    Ucraina mulțumește Republicii Moldova pentru sprijinul acordat în exportul cerealelor Ai cumpărat teren cu chitanță de mână? Cum se obține titlul de proprietate pe acea suprafață Guvernul a aprobat plata unui ajutor de stat de 300 euro/hectar pentru cultivatorii de cartofi Medicii veterinari – controale în forță în fermele de oi după confirmarea unui nou focar de variolă O singură tehnologie de încredere. Povestea Banat Agri Group și ADAMA