• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • S-a votat la Bruxelles! Cum se distribuie subvențiile APIA către fermieri în noua PAC

    agrointeligenta.ro

    Distribuirea sumelor pentru subvenții către fermierii români, o decizie importantă care a fost adoptată ”la pachet” în cadrul votului final pe noile direcții ale Politicii Agricole Comune 2021-2027. Agricultorii și crescătorii de animale vor continua să beneficieze de plăți directe achitate pe hectar și pentru animale, sumele fiind virate de către Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA).

    Votul final pentru noua reformă PAC a fost exprimat ieri, vineri, 23 octombrie, de Parlamentul European. În urma deciziei adoptate la Bruxelles, eurodeputatul Daniel Buda, vicepreședinte al Comisiei pentru Agricultură din forul european, a arătat că, potrivit deciziei majorității, distribuirea plăților directe va fi următoarea:
    -Cel puțin 60% din pachet va trebui alocat plăților directe de statele membre,dar și sprijinul cuplat pentru diverse sectoare în proporție de 12%, din care obligatoriu 2 % pentru plantele proteice.
    -5% plății redistributive
    -3% pentru programe sectoriale organizațiilor de producători, în sectoarele care nu sunt în prezent acoperite de programe sectoriale specifice.
    -Cel puțin 30% din primul pilon ar trebui alocate noilor scheme de climă, mediu și bunăstarea animalelor (scheme ecologice).

    Un aspect important este acela că statele membre pot dedica sume pentru crearea unei rezerve naționale.

    De asemenea, noua reformă PAC prevede, referitor la transferul între piloni, următoarele:
    – Se va permite transferarea a până la 15% din fondurile din primul pilon către cel de-al doilea pilon, inclusiv sumele rezultate din aplicarea plafonării, cu condiția ca aceste fonduri să fie alocate măsurilor de agromediu și beneficiarii să fie agricultori.
    – Până la 12% din cel de-al doilea pilon la primul pilon, cu condiția ca fondurile să fie destinate schemelor ecologice.

    Te-ar mai putea interesa

    Forumul de la Neptun. Mohammad Murad, despre fermieri și retaileri: „Li se ia comision de 300%, iar profitul se exportă” 51 de vaci, împușcate direct pe pășune. Fermierii cer urgent o anchetă Ai cumpărat teren cu chitanță de mână? Cum se obține titlul de proprietate pe acea suprafață Consiliul Concurenței: Amenzi de 83,2 milioane de lei pentru 21 de companii din agribusiness Prințul-fermier: Un membru al Casei Regale din Anglia face agricultură la nivel profesionist

    Ultimele știri

    Acțiunea care poate bloca activitatea în sectorul de creștere a animalelor! O familie de tineri fermieri a pus bazele unei afaceri inedite, adresată crescătorilor de vaci Se cultivă sau nu OMG-uri în Ucraina? Răspunsul oficial al reprezentanților sectorului Oierul din Giurgiu care a rămas cu o treime din oi: „Toate legile contra fermierului român să fie abrogate” Fructele și legumele „imperfecte” ajung mai ușor la raft. Ce decizie au luat marile supermarketuri