• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Banii fermierilor, în Monitorul Oficial! APIA poate face plata pentru subvenții și ajutoare de stat!

    Roxana Dobre -

    Sumele pentru fermieri au fost publicate în Monitorul Oficial. Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR) prin Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) poate începe plata pentru schemele care au rămas ”restante” către fermieri după ce Ordonanță de urgență cu privire la rectificarea bugetului de stat pe anul 2020 a fost publicată în Monitorul Oficial de marți, 24 noiembrie.

    Potrivit unui anunț al ministrului agriculturii, Adrian Oros, MADR a primit la rectificarea bugetară 1,2 miliarde de lei din care va finaliza plata subvențiile, va achita diferența de 18% pentru despăgubirile către fermieri și va plăti ajutorul de stat pentru motorină, Trimestrul II din 2020.

    ”Rectificarea bugetară din această ședință de guvern, unde ministerul Agriculturii a primit o sumă de peste 1,2 miliarde lei ne permite ca să finalizăm toate plățile privind subvențiile către fermieri. La această dată, din avansuri sunt plătite aproximativ 96% pentru 750.000 de fermieri. S-au plătit până acum 1,370 miliarde de euro, cu 103 milioane euro mai mult decât s-a plătit în tot anul trecut către fermieri. De asemenea, ne permite să ne ținem de cuvânt și anume să finalizăm acele despăgubiri pentru secetă, pe care le-am inițiat în septembrie și să avem și alte cheltuieli legate de subvențiile pentru motorină”, a anunțat ministrul Agriculturii, Adrian Oros, la finalul ședinței de Guvern de luni – 23 noiembrie.


    Te-ar mai putea interesa

    Liliana Piron explică cum se va aplica degresivitatea la subvențiile APIA: ”Tot ce depășește 100.000 de euro se va opri la 61.250 de euro” Șapte familii de fermieri s-au unit și și-au deschis propriul magazin de legume și fructe Fiecare litru de lapte, borcan de zacuscă sau legătură de pătrunjel – la ANAF. ”Vor să impoziteze și ultimul țăran din România”

    Ultimele știri

    Ce prevede raportul adoptat de Parlamentul European despre subvențiile fermierilor Producția de carne românească de porc a crescut cu 13% în primul semestru. Prețurile, mai mici Liliana Piron, LAPAR: Fondurile europene pentru investiții în ferme – cu jaloane, ca la PNRR!