• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Banii fermierilor, blocați! Ordonanțele pe care Guvernul interimar și MADR nu le mai poate da!

    agrointeligenta.ro

    Banii fermieri, blocați de actualul context guvernamental. În răfuiala politică, o adevărată furtună ce a izbucnit astăzi, a doua zi după alegerile parlamentare, marchează și un blocaj pentru multe acte normative pe care fermierii le așteptau. Este vorba în primul rând despre Ordonanța de Urgență pentru despăgubirile de secetă la culturile de primăvară și de OUG pentru starea de calamitate și amânarea plății ratelor.

    Iată cele mai importante acte normative care sunt la acest moment blocate din cauză că, după demisia lui Ludovic Orban din funcția de premier și desemnarea pentru această poziție a lui Nicolae Ciucă, în interimat, Guvernul nu poate emite ordonanțe și ordonanțe de urgență:

    Acte normative blocate: Ordonanța de Urgență pentru despăgubirile de secetă

    Fermierii așteaptă despăgubirile de secetă pentru culturile de primăvară la care pierderile suferite au fost uriașe. Ministrul Agriculturii a anunțat că actul normativ este gata, însă nu a fost publicat. Fără ca OUG să fie în vigoare, nici sumele nu vor putea și ”prinse„ în Legea bugetului pe anul 2021 întrucât pentru fiecare alocare bugetară trebuie să existe ”în spate” un act normativ.

    Acte normative blocate: Ordonanța de Urgență pentru amânarea ratelor

    Plimbată între ministere, schimbată și răs-schimbată, OUG pentru declararea stării de calamitate a rămas în aer. Fără acest act normativ, fermierii nu pot să mai spere în acest moment la o amânare a plăților sau a penalizărilor din contractele pe care le au cu traderii, băncile și furnizorii de inputuri.

    Nu doar aceste trei OUG erau promise fermierilor, ci și lansarea unei noi scheme de ajutor prin programul AGRO INVEST. Acesta a rămas ”on hold” întrucât legislația pentru adoptarea lui nu a fost încă publicată în Monitorul Oficial.

    Te-ar mai putea interesa

    A investit într-o seră hidroponică de căpșuni, iar acum caută specialistul care să pornească producția Presa de la Kiev: Cerealele din Ucraina NU au prioritate în portul Constanța. Unele terminale primesc mai întâi marfa românească Mesajul unui mare cumpărător de ovine pentru oierii români! După 30 de zile de carantină, s-au ridicat restricțiile pentru ovine. Documentul obligatoriu pentru circulația animalelor 51 de vaci, împușcate direct pe pășune. Fermierii cer urgent o anchetă

    Ultimele știri

    Mai multe mameloane, mai mulți purcei? Genele care pot influența performanța scroafelor Viței furați dintr-un grajd din Alba. Fermierul a făcut propria anchetă și și-a recuperat singur animalele! UE va opri importurile de carne de vită din Brazilia. Urmează carnea de pasăre și mierea? Criză agricolă: șapte fermieri renunță în fiecare zi la exploatații! Pericol în apa din fântâni! Doi bebeluși, intoxicați cu nitriți