• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Adrian Țone, fermier Ilfov: ”Să fii director la APIA pe durata a mai multe guvernări și să-ți fi făcut treaba fără să conteze ce guvern e la putere, ăsta e atuul principal al lui Pintea”

    Daniel Befu -

    Adi Țone (50 ani) administrează societatea Bangkok 84 Impex SRL, care exploatează 3000 ha în județul Ilfov. În prezent Bangkok 84 impex SRL produce sămânță de porumb, floarea soarelui și grâu pe cel puțin 1000 ha, Institutul Fundulea fiind sursa principală de genetică pentru producerea de sămânță. În opinia sa, Adrian Pintea are toate atuurile să fie un bun ministru al Agriculturii, în eventualitatea în care partidele politice angrenate în negocierile pentru creionarea viitorului Cabinet, vor agrea numele său ca variantă demnă de luat în calcul.

    ”Eu nu-l cunosc personal, dar consider că atâta timp cât ocupă funcția aia de foarte mult timp (Adrian Pintea este șef la APIA București din anul 2016 n.r) și s-a ținut de treabă, e o garanție. Să fii director la APIA pe durata a mai multe guvernări, atât de stânga, cât și de dreapta și să-ți fi făcut treaba fără să conteze ce guvern e la putere, ăsta e atuul principal pe care cred că-l are. Privitor la competitori, cred că Emil Dumitru e prea tânăr, iar cu domnul Oros nu am nimic, dar parcă nu s-a implicat așa de puternic, cât ne așteptam noi. Atunci când a fost pus, ne așteptam să fie mai dinamic”, a declarat Adi Țone pentru Agrointeligența – AGROINTEL.RO.

    Acesta spune că prioritatea zero a viitorului ministru vor trebui să fie irigațiile și crearea de linii de procesare, de ferme zootehnice și de abatoare, ca să nu mai plece cerealele la export ca marfă brută.

    Despre argumentele jurnalistului Vlad Macovei de ce Adrian Pintea este cea mai bună soluție pentru șefia Ministerului Agriculturii, puteți citi AICI.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Când un an rău răstoarnă o fermă – apel public pentru plata datoriilor unei ferme. Soții Butilă: „Și 5 lei contează” Panourile solare se scumpesc în urma unei decizii luate de China, principalul producător Disperare pe piața laptelui. Fermier: ”Există o oarecare presiune din partea procesatorilor, nu se încheie contracte pe mai mult de 30 de zile” Depozitarea cerealelor le dă fermierilor cu minus în acest an: ”Prețurile de acum sunt mai mici decât la recoltare” Suprafața minimă de teren agricol pentru care se plătesc subvenții APIA în acest an

    Ultimele știri

    Subvenția APIA pentru pășunat. Noile cuantumuri la ecoschema accesată de crescătorii de vaci Culturile de cereale, călcate cu snowmobile, sănii și ATV-uri: ”Câmpul este distrus pentru puțină distracție” Vești bune pentru fermieri! Prețurile laptelui cresc brusc pe piața mondială Șeful CCIR, care organizează Indagra, îi atacă pe fermieri: ”Sunt dușmanii agriculturii. Apar cu tractoarele de 300.000 de euro în Piața Victoriei” Documentul obligatoriu pentru subvențiile APIA din acest an