• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Târgul Mierii de la Câmpina 2021 nu se poate organiza în luna februarie

    Angelica Lefter -

    Târgul Mierii Câmpina 2021 nu se poate organiza în luna februarie. Organizatorii evenimentului apicol din județul Prahova, cel mai mare târg apicol din primele luni ale anului, au informat apicultorii că nu pot să garanteze desfășurarea evenimentului în condițiile actuale de pandemie.

    Târgul Mierii de la Câmpina este unul dintre cele mai cunoscute târguri apicole din România, însă în acest an, calendarul de desfășurare nu poate fi respectat din cauza restricțiilor legate de pandemia Covid-19.

    Anunțul că Târgul Mierii 2021 nu se va mai desfășura deocamdată, a fost făcut public pe pagina de Facebook a evenimentului. ”Sunteți cu toții interesați de târgurile apicole. La Câmpina, cel puțin pentru februarie pot să vă informez că nu se poate organiza”, este mesajul care a fost publicat pe pagina manifestării.

    Târgul Mierii de la Câmpina ar fi urmat să aibă în februarie a XVI-a ediție. Anul trecut, evenimentul s-a ținut în perioada 14-16 februarie, în aceeași locație tradițională: în incinta și pe platforma din fața Casei Tineretului din localitatea prahoveană.

    Târgul apicol de la Câmpina este  un eveniment anual  organizat de Asociația Apicolă Valea Prahovei și de autoritățile locale. Pentru a participa la manifestarea care se desfășura în fiecare an în luna februarie, apicultorii erau îndemnați să facă rezervări ale spațiilor încă din luna ianuarie, completând un formular.

    Pentru anul 2021, organizatorii așteaptă o schimbare la nivel legislativ  astfel încât manifestarea să fie reluată odată ce astfel de evenimente vor fi permise de către autorități, iar cu siguranță apicultorii vor fi informați în acest sens.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Porumbul din Argentina rupe piața! E mai ieftin decât cel din Ucraina cu 15 dolari/t AFIR a publicat un nou ghid: 200.000 de euro/beneficiar pentru investiții neproductive la nivel de fermă Șrotul de rapiță, la mare căutare. Sute de mii de tone cumpărate de chinezi APCPR: Prețul porcilor, în viu, la poarta fermei – 4,95 lei/kg. Costul real de producție – peste 6,5 lei/kg Dragoș Ciornei cultivă peste 100 ha și crește viței de îngrășat: ”Spuneam că nu voi face niciodată agricultură”

    Ultimele știri

    Ordin executiv al lui Trump în agricultură: Glifosatul, esențial pentru securitatea SUA Un mare grup de ferme este la un pas de insolvență în urma unui atac informatic Nu scăpăm de iarnă! Meteorologii au emis o nouă alertă de viscol, vreme rece și strat de zăpadă APIA a început autorizarea la plată pentru subvenția pe pârloagă. Primii 150.000 de fermieri, bani în conturi de marți Sebastian Cernic despre noua Lege a arendei: ”Sperăm să găsim o formulă în care să fie toată lumea de acord”