• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ministrul Adrian Oros: Programul Tomata nu va continua în acest an!

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Programul Tomata 2021 nu va exista, sprijinul pentru cultura de tomate în spații protejate va fi sistat din cest an. Este anunțul făcut de ministrul Agriculturii, Adrian Oros care a spus că bugetul de stat nu mai poate suporta ajutorul de minimis pentru roșii.

    Anul 2021 începe cu vești proaste pentru cultivatorii de tomate, programul prin care puteau obține sprijin financiar nu se va mai derula! Ministrul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Adrian Oros, a anunțat în această seară, luni – 11 ianuarie, că programul ”Tomata” nu va continua.

    Într-o declarație televizată, la AGRO TV, ministrul de resort spune că va împărți cele 88 de milioane de euro dedicate programelor de minimis, însă renunță la programul ”Tomata”.

    ”Programul Tomata nu va continua. Prin programele de minimis, exact cum am promis tot anul trecut legumicultorilor, pentru că am fost întrebat în mod repetat ”de ce avem un program doar pentru tomate?”, va fi…acum trebuie să împărțim banii pe care îi avem, 88 de milioane, pentru că fermierii trebuie să știe și majoritatea știu, că noi avem un plafon pentru programele de minimis. Pentru anul 2021 plafonul este de 88 de milioane de euro în care trebuie să prindem toate aceste programe”, a declarat Adrian Oros.

    Totodată, ministrul a spus că va continua să-i sprijine pe legumicultori, printr-un alt program dedicat lor ”Legume în spații protejate”, acoperind astfel o sferă mai mare de cultivatori de legume, însă suma va trebui împărțită, deci vor primi mai puțini bani.

    ”Va fi pentru ”Legume în spații protejate”, nu neapărat programul Tomata. Programul Tomata s-a derulat pe o perioadă de 3 ani și jumătate pentru că anul trecut am asigurat finanțarea doar pentru prima sesiune, să zic așa, deși a fost o sumă consistentă, 40 de milioane de euro, și efectul benefic asupra deficitului balanței comerciale la produsul respectiv în 4 ani de zile nu s-a resimțit, plus că au fost foarte mulți legumicultori care au spus: de ce nu facem un program de minimis pentru legume protejate? Sigur, în momentul în care crești aria de aplicare, probabil pe suprafață, sprijinul va fi mai mic, dar încercăm să mergem cu programe dedicate, cu măsuri dedicate din bani europeni pentru sere și solarii, tocmai ca să compensăm”, a explicat ministrul Agriculturii, Adrian Oros.


    Te-ar mai putea interesa

    Liviu Dobre, CEO Agricover Holding: ”România nu poate construi securitate alimentară cu ferme care supraviețuiesc de la o campanie la alta” Dosar penal pentru oierul care a omorât ursul ce îi atacase turma de oi Victorie pentru micii fermieri. e-Factura, eliminată în Parlament pentru agricultori Parlamentul a adoptat legea pentru plata unei subvenții de 15 euro/familia de albine Premieră: România livrează peste 4.000 de oi în Algeria cu avioane cargo. Șeful ANSVSA: Animalele, la destinație în 2,5 ore

    Ultimele știri

    Premierul Ilie Bolojan: S-a semnat contractul pentru achiziția Azomureș cu 69 de milioane de euro! Șeful APIA, apel către fermieri să depună cererile pentru subvenții: ”Data limită este 5 iunie” Subvenția pe hectar pe care o vor primi fermierii români în anii următori E lege! Limită de 10.000 de euro la plățile în numerar, de anul viitor! Termen extrem de scurt pentru subvenția de 3.000 euro/ha. Program special pentru primirea cererilor