• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Subvențiile APIA pentru bovine – decizie la Ministerul Agriculturii!

    agrointeligenta.ro

    Pe ultima sută de metri înainte de termenul de 19 februarie înaintat de Comisia Europeană pentru comunicarea regulilor pentru subvențiile APIA pe acest an, Ministerul Agriculturii i-a convocat la discuții atât pe liderii oierilor, cât și pe cei din sectorul de creștere a bovinelor și bubalinelor.

    Subiectul întâlnirilor îl reprezintă plățile directe din acest an, iar temerea fermierilor este ca aceste consultări să nu fie de formă, ca MADR să poată transmite la Bruxelles ce dorește, având bifate discuțiile cu liderii de organizații. Discuții de mâine se anunță a fi, din nou, cu ușile închise.

    Ieri, luni – 8 februarie, vă anunțam că miercuri, liderii din sectorul de creștere a oilor și caprelor au fost chemați la o ședință la Ministerul Agriculturii (articolul îl găsiți AICI). Tot pe 10 februarie, miercuri, dar în a doua parte a zilei, sunt chemați la Ministerul Agriculturii și liderii asociațiilor de crescători de bovine și de bubaline.

    ”Vă aducem la cunoștință faptul că în data de 10 februarie 2021, ora 16:00, sala 19, sunteți invitați la discuții pe tema modului de acordare a Ajutoarelor Național Tranzitorii (ANT) bovine, respectiv ANT 7 – schema decuplată de producție, în sectorul lapte și ANT 8 – schema decuplată de producție, în sectorul carne, precum și modul de acordare a Sprijinului cuplat în zootehnie (SCZ) pentru specia bovine. Reuniunea va fi prezidată de domnul ministru Nechita-Adrian Oros”, se arată în invitația transmisă asociațiilor de crescători de animale de către secretarul de stat Aurel Simion.

     


    Te-ar mai putea interesa

    Anunț APIA pentru fermierii care nu au cerut încă subvențiile pe acest an Liviu Dobre, CEO Agricover Holding: ”România nu poate construi securitate alimentară cu ferme care supraviețuiesc de la o campanie la alta” Primărie: Doar apicultorii din sat au voie cu albinele la salcâmii din localitate Fermierul George Apostu a trecut la mulsul mecanizat după ce a rămas fără oameni la oi Ilie Bolojan: Probleme în sistemul antigrindină, dar Guvernul interimar are atribuții limitate

    Ultimele știri

    Start cereri pentru subvenția de 3.000 euro/ha. Termen limită limită pentru fermieri Subvenția pe pârloagă 2026. Fermierii au obligația să transmită APIA fotografii din teren până pe 5 iunie Parlamentul a adoptat legea pentru plata unei subvenții de 15 euro/familia de albine AAC – semnal la Bruxelles: Fermierii se confruntă cu costuri de producție ridicate. Eliminați taxa CBAM! APIA a început eliberarea adeverințelor pentru crescătorii de animale care vor subvențiile în avans