• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Șef APIA: 31 martie – termen pentru deblocarea subvențiilor rămase neplătite din 2020!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Fermierii au de respectat data de 31 martie pentru a ”ajuta” la deblocarea subvențiilor care au rămas de plătit din 2020. Concret, agricultorii care au bifat în cererea de plată Sprijinul Cuplat Vegetal (SCV) au la dispoziție toată luna martie, până pe 31 martie inclusiv, să prezinte la Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) 0 serie de documente justificative în funcție de cultura pentru care cer subvenții. Șeful APIA Mureș, Ovidiu Săvâșcă, a făcut un apel public la fermieri să țină cont de acest termen astfel încât dosarele să poată intra pe fluxul de autorizare la plată în timp util.

    ”Până la 31 martie vreau să reamintesc fermierilor că sunt acele scheme de sprijin cuplat vegetal. Și anume: soia: lucernă, cânepă. Deci le reamintesc fermierilor să aducă documentele justificative, să nu uite acest termen. Sunt sume consistente și aici, vorbim de aproape 1.000 de euro la sfecla de zahăr pe hectar. 200 de euro la soia, 90 de euro la lucernă”, a declarat Ovidiu Săvâșcă pentru citytv.

    Agrointeligența-AGROINTEL.RO vă reamintește care sunt termenele și documentele justificative pe care trebuie să le prezentați la APIA în luna martie:

    Te-ar mai putea interesa

    Amenzi de 20.000 de lei pentru fermierii care nu raportează ce stocuri au în ferme A investit într-o seră hidroponică de căpșuni, iar acum caută specialistul care să pornească producția Presa de la Kiev: Cerealele din Ucraina NU au prioritate în portul Constanța. Unele terminale primesc mai întâi marfa românească Prințul-fermier: Un membru al Casei Regale din Anglia face agricultură la nivel profesionist Mesajul unui mare cumpărător de ovine pentru oierii români!

    Ultimele știri

    Comisia Europeană se pregătește să reglementeze utilizarea dronelor în agricultură Ucraina mulțumește Republicii Moldova pentru sprijinul acordat în exportul cerealelor Ai cumpărat teren cu chitanță de mână? Cum se obține titlul de proprietate pe acea suprafață Guvernul a aprobat plata unui ajutor de stat de 300 euro/hectar pentru cultivatorii de cartofi Medicii veterinari – controale în forță în fermele de oi după confirmarea unui nou focar de variolă