• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Fermierii constănțeni au protestat în același timp cu agricultorii care au pichetat Ministerul Agriculturii

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Vocea fermierilor s-a auzit și în Dobrogea! Agricultorii nu mai pot suporta situația actuală, în care nu au primit despăgubirile pentru secetă, sprijinul pentru motorină și nici ajutoarele naționale tranzitorii.

    Pe lângă protestele fermierilor de la București organizate de Asociația Forța Fermierilor în fața Ministerului Agriculturii, au avut loc astăzi și proteste ale agricultorilor în Constanța, în fața Prefecturii.

    Fermierii dobrogeni sunt supărați că Guvernul nu le întinde nicio mână de ajutor în contextul în care recolta anului trecut aproape că nu a existat, iar încasările la fel. În județul Constanța au fost calamitate 450.000 de hectare de seceta pedologică, adică mai mult de o treime din suprafața totală distrusă la nivel național.

    Mulți dintre agricultori s-au îndatorat la bănci, iar acum nu au bani pentru însămânțările din primăvară. Dacă nu vor primi banii promiși de Ministerul Agriculturii, spun că vor recurge la proteste fără precedent, potrivit impactct.ro.

    În zona agricolă dintre Dunăre și Marea Neagră irigațiile sunt inexistente. Oficialii spun că ar fi un canal de irigații de la Dunăre, însă nu e suficient de mare ca să ajungă până în mijlocul județului.


    Te-ar mai putea interesa

    Surse: Florin Barbu demisionează din funcția de ministru al Agriculturii pentru a forța schimbarea lui Ilie Bolojan Amendă uriașă pentru un fermier care a depozitat găinaț în câmp. Vecinii s-au plâns de miros Cinci subvenții APIA care trebuie să intre la plată acum, după sărbătorile pascale Lege în Parlament: Casele fără apă, canalizare sau gaze – scutite de impozite! Subvenții APIA 2026 – cuantumurile pentru ANT la hectar. Scădere uriașă la ANT 1 pe teren arabil!

    Ultimele știri

    Iată mesajele cu care fermierii au fost bombardați de clona APIA. Site-ul capcană – încă activ! Site-ul APIA, atacat și clonat de hackeri! Fermieri, nu accesați link-uri, nu vă dați datele personale și bancare! Asociația Input Agro România: Discount-ul cu plata la recoltă reprezintă un standard internațional al industriei! Achim Irimescu își încheie mandatul la Bruxelles pe 24 aprilie: ”Am salvat România de la penalizări substanțiale” Ploi și rafale de vânt de până la 80 km/h. Județele sub alertă ANM până sâmbătă seara