• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Un TIR încărcat cu 625 de porci s-a răsturnat pe DN 17. O parte din animale au murit pe loc!

    agrointeligenta.ro -

    Un TIR încărcat cu peste 600 de porci s-a răsturnat, vineri după-masă, pe DN 17, în Pasul Tihuţa, traficul fiind dirijat de poliţişti alternativ, pe un sens de mers, potrivit Agerpres. TIR-ul este înmatriculat în judeţul Sălaj, iar în cabina acestuia se aflau şoferul şi încă o persoană.

    Şoferul, un bărbat de 50 de ani din judeţul Satu Mare, a fost rănit şi transportat la spital. Totodată, acesta a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.

    La faţa locului a fost direcţionată automacaraua de la Detaşamentul de Pompieri Bistriţa.

    De asemenea, a fost sesizată Direcţia Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor (DSVSA) Bistriţa-Năsăud, care a trimis o echipă în zonă pentru a verifica legalitatea transportului şi a lua măsurile care se impun.

    Directorul DSVSA, Romulus Biţa, a declarat pentru AGERPRES că TIR-ul venea din judeţul Neamţ şi că în jur de 50 de porci au murit în urma accidentului rutier.

    „Sunt aproximativ 40-50 de porci morţi, restul sunt descărcaţi şi duşi într-o curte, la o gospodărie apropiată, şi se aşteaptă să vină un alt mijloc de transport care să îi încarce şi să îi ducă la destinaţie. Veneau din judeţul Neamţ către judeţul Sălaj. Am înţeles că sunt 625 de porci în transport. Acolo (în Pasul Tihuţa – n.r.) şi ninge. Mai greu va fi la încărcare, dacă va fi noapte şi frig, va fi greu să îi prindă şi să îi încarce”, a precizat Biţa.


    Te-ar mai putea interesa

    50.000 euro pentru micii fermieri. Schema se lansează la AFIR din 1 decembrie Fiertură pentru găini. Rețetă pentru mâncarea umedă a păsărilor de curte „Udarea” culturilor fără apă, pas cu pas. La ce culturi se recomandă

    Ultimele știri

    Eurodeputatul Daniel Buda cere garanții clare pentru fermieri în contextul Mercosur Cea mai ieftină piață din România. Top 15 orașe cu cele mai mici prețuri la legume Valul de căldură persistă și în weekend. ANM: Județele vizate de cod galben