• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • România exportă 360.000 de tone de grâu în Egipt, după ce a oferit cel mai mic preț la o licitație

    Angelica Lefter -

    Grâul românesc ia drumul Egiptului! România va livra către Egipt o cantitate mare de grâu, după ce a câștigat o licitație oferind prețul cel mai mic. Țara noastră va livra 360.000 de tone de grâu luna viitoare, la un preț de 102,4 milioane de dolari.

    Livrarea va fi efectuată de traderii de cereale Cofco, Ameropa Grain, Grain Export Group și Cargill, în perioada 15-25 aprilie.

    Conform datelor Agricensus și Reuters, în total, 360.000 de tone de grâu românesc va lua drumul Egiptului după ce țara noastră a câștigat licitația organizată miercuri – 10 martie, de către GASC, Autoritatea Generală pentru Aprovizionare (GASC) din Egipt.

    Prețul FOB (free on board) obținut pentru grâul românesc variază între 281,49 de dolari tona, oferta pentru 60.000 de tone a Cofco, și 286,5 tona, oferta celor de la Cargill pentru aceeași cantitate de 60.000 de tone.

    Cel mai mare preț oferit în cadrul licitației a fost de 293 de dolari tona, pentru 60.000 de tone oferite de ADM pentru grâu rusesc.
    Vicepreședintelui GASC (General Authority For Supply Commodities), Ahmed Youssef, anunța că statul egiptean dorește să cumpere între 55.000 și 60.000 de tone de de grâu cu livrare între 15 și 25 aprilie.

    Instituția avea în vizor diferite sortimente de grâu din Franța, Bulgaria, Australia, Polonia, Germania, UK, România, Rusia, Ucraina, Serbia sau Ungaria.

    GASC a cumpărat 480.000 de tone de grâu cu livrarea în perioada 15-30 martie, în ultima sa licitație din 2 februarie. Din această cantitate, Rusia va livra 120.000 de tone de grâu, Franța 240.000 de tone, România 60.000 de tone și Ucraina alte 60.000 de tone.

    Egiptul este cea mai mare piață pentru grâul românesc, dar și pentru cel rusesc.

    În ianuarie 2021, GASC a anulat o licitație în urma căreia România ar fi putut exporta 60.000 de tone în valoare de 17,6 milioane de dolari. Țara noastră a mai trimis însă o cantitate dublă în februarie, urmare a unor contracte deja semnate.


    Te-ar mai putea interesa

    Fermier de Paulownia, la 10 ani de la înființarea plantației: N-am cui vinde, bani au făcut doar vânzătorii de răsaduri! Fermierii, penalizați în plus la subvențiile APIA. Noi reguli obligatorii din acest an Calendar AFIR 2025. Primele fonduri UE din acest an: procesare, micii fermieri și fermierii peste 40 de ani

    Ultimele știri

    Fermierul Neculai Dulceanu renunță la sfecla de zahăr: ”În doi ani avut pierderi de 190.000 de euro” Oierii, decizie tranșantă: Ori plafon de minim 50 de femele la ajutorul de 50 euro/cap, ori NIMIC! Prețurile la îngrășăminte continuă să crească și în februarie. Ureea, vândută cu 530 euro/tonă în Europa