• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Cum ”stinge” Bayer Focul bacterian

    Adrian Radu – Agrointeligența

    Focul bacterian este cel mai periculos agent patogen din livezile din țara noastră. A ajuns în România in anii ’90 din Statele Unite ale Americii, această boală având primul atac într-o fermă din județul Brăila. De atunci, a dus la defrișarea si distrugerea multor livezi de semințoase în România. Bayer a dezvoltat o serie de produse care sunt folosite în prevenirea Focului bacterian.

    Tehnologia de protecție contra Focului bacterian a fost prezentată în cadrul Bayer Expert Forum Horticultură 2021, eveniment online prin intermediul căruia fermierii au aflat tot ce este necesar pentru a avea o livadă curată. Aliette este primul produs care se aplică împotriva Focului bacterian. “Este primul vaccin, primul vaccin preventiv, dacă fac o analogie, pentru a evita o pandemie în pomicultură. Focul bacterian ne poate elimina livada într-un an de zile. Este atât de simplu. Produsul Aliette mai are și un alt beneficiu. Stimulează sistemul imunitar al plantei”, a explicat Sorin Petrache, Director Portofoliu Horticultură Bayer.

    Aliette se remarcă prin capacitatea rapidă de penetrare în plante, prin frunze, și acționează prin inhibarea germinației sporilor și prin blocarea dezvoltării miceliului în plantă. Doza recomandată la meri și peri este de 3.75 kg / ha, tratamentul făcându-se în intervalul buton roz – scuturarea petalelor. Cantitatea de soluție trebuie să rămână în intervalul 1.000-1.500 de litri.

    Când presiunea de infecții este foarte mare, Aliette are nevoie de ajutor, iar acest ajutor se numește Serenade ASO, produs omologat și pentru agricultura ecologică. Cum acționează Serenade? Construiește o zonă de protecție pe frunze și previne fixarea și penetrarea patogenilor. Mai mult, acest fungicid declanșează si el răspunsul de rezistență sistemică al plantei. La meri și peri, doza recomandată de specialiștii Bayer este de 4-8 litri / ha, functie de presiune si de partener (Aliette sau Luna Care).

    Batalionul de asalt împotriva Focului bacterian este completat de cel mai nou produs Bayer, membru al familiei Luna, Luna Care. “Se aplică doar după perioada de înflorit și conține fluopiram si fosetil de aluminiu. Luna Care este rapelul pe care noi îl recomandăm a fi aplicat după perioada de înflorit, o solutie mai puternică si mai versatilă. Focul bacterian nu apare doar în perioada de înflorit. Atunci se răspândește cel mai ușor și pătrunde cel mai ușor în plantă, însă pericolul de a se manifesta și de a infecta plantele există tot timpul, mai ales după fenomenele extreme, după precipitații abundente, după vijelii, grindină sau ploi cu vânt, atunci când recomanadam a se adăuga și Serenade ASO”, a completat Sorin Petrache.

    Luna Care se aplică în doză de 3 kg / ha. Toate detaliile despre acest fungicid, dar și despre toată gama de produse de protecție a plantelor Bayer pot fi găsite pe site-ul www.cropscience.bayer.ro.


    Te-ar mai putea interesa

    Parc fotovoltaic și fermă de păsări, pe același teren. Gâinile, protejate de panourile solare! Soluția găsită de doi fermieri la criza îngrășămintelor: împart costuri de 10.000 euro pentru transport Vremea se răcește brusc. Județele unde vom avea ninsori și brumă până joi Programul Usturoiul în 2026. Condiții, acte și termene pentru subvenția de 3.000 euro/ha Fermier: ”Am plătit 12.000 de euro pe un hectar de teren în extravilan, fără drum sau irigații”

    Ultimele știri

    Emisiunea Agrostrategia intră în al cincilea an cu patru rubrici noi. De luni până joi, de la 11:45, pe TVR1 Arendă pe hectar oferită de un tânăr fermier a stârnit un val de reacții. ”Este enormă!” Fertilizarea foliară, o necesitate. Gama Dekafyl – șase produse pentru toate culturile și stadiile vegetative Apelul fermierilor către ANAF: amânați termenul, altfel din 1 iunie suntem obligați să închidem porțile! Președintele României a semnat demisia lui Florin Barbu și numirea lui Tanczos Barna la MADR