• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Mihai Lungu, fost secretar de stat în MADR: În loc să se închidă supermarketurile în week-end, mai bine s-ar organiza pieţe volante în parcările lor

    agrointeligenta.ro -

    După ce ieri, în Camera Deputaţilor, s-a discutat ideea ca marile magazine alimentare să fie închise de sâmbătă după-amiază până luni, mai multe personalităţi din industrie au reacţionat.

    Mihai Lungu, fost secretar de stat în MADR a declarat că este de părere că marile magazine ar putea sprijini micii producători dacă ar facilita, în parcările lor, organizarea de pieţe volante cu produse româneşti. Lungu crede că o astfel de iniţiativă ar putea fi inclusă chiar şi într-un cadru legislativ şi este convins că toată lumea ar avea de câştigat. ”Aceste parcări sunt, în general foarte mari şi reprezintă proprietatea privată a centrului comercial. Cred că pieţele volante la sfârşit de săptămână ar avea succes, mai ales că deja există un exemplu, la Baloteşti”, a spus Mihai Lungu în platoul unei emisiuni de ştiri de la Realitatea TV.

    Fostul secretar de stat s-a arătat neîncrezător că programul hypermarket-urilor va fi restrâns, luând în considerare mai ales aspecte economice, aceşti agenţi contribuind considerabil la bugetul statului, în timp ce pieţele continuă să fie ”zone fiscale gri”.

    Nici Bogdan Hossu, preşedintele Cartel Alfa, nu este de acord ca marile magazine să se închidă la sfârşit de săptămână, mai ales că această decizie ar conduce la o reducere de personal de 18%. ”Cred, în schimb, că ar fi oportun ca marile magazine să fie închise în zilele importante pentru societate, cele cinci sărbători naţionale: ziua de Paști, în cea de Crăciun, de Anul Nou, de 1 Mai şi de Ziua Naţională. Din acest exces de zel şi scopul majorării profitului, practica de a avea magazinele deschise îna ceste zile nu face decât să destructureze coeziunea societăţii şi a pieţei muncii”, a declarat Bogdan Hossu în şedinţa de ieri a Comisiei de Agricultură de la Camera Deputaţilor.

    Deputatul PSD Ioan Munteanu, membru în Comisia de agricultură, crede că este vorba doar de o discuţie politică populistă. ”Ce a propus (deputatul PNL Marin Anton, n.r), ca în week-end să fie închise supermarketurile, ar fi o tâmpenie, este o poveste, este o chestiune populistă. De fapt producătorul autohton se poate duce să vândă şi luni, marţi, miercuri…, în timpul săptămânii. Am rezerve că se va modifica vreodată, este mai mult o chestiune de imagine”, a spus Muntean pentru Mediafax.

    Deputatul PDL Tinel Gheorghe a spus că propunerea de a închide supermarketurile în week-end nu poate fi luată în considerare, iar România nu se poate compara în această privinţă cu alte ţări europene.


    Te-ar mai putea interesa

    APIA – anunț pentru fermierii care încasează subvenții pe hectar și animale Șeful ANZ – anunț despre plata ajutorului de stat în sectorul de creștere a animalelor Inspectorii ANZ vor controla peste 1.000 de ferme de animale în perioada ianuarie-martie

    Ultimele știri

    Medicii veterinari – semnal de alarmă: Fermele de vaci nu vor mai putea vinde lapte, exporturile de animale vor fi blocate Prețul mieilor este în creștere. Medic veterinar: ”Cererea este imensă pe această piață!” România, traversată de un vortex polar care aduce ninsori abundente și ger