• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Produsul ideal pentru corectarea pH-ului și a durității apei

    Adrian Radu – Agrointeligența

    Eficiența tratamentelor de protecție a plantelor este direct proporțională cu calitatea apei folosite la lucrările de aplicare a produselor fitosanitare. Fermierii trebuie să țină cont de pH-ul și de duritatea apei, pentru ca pesticidele să aibă efectul scontat. Aectra are în portofoliu un produs care corectează cele două caracteristici ale apei.

    Isotac este un neutralizator al durități apei, sub formă ureică și care conține 4.6% azot ureic. În compoziția sa intră și anhidridă fosforică (13.6%), dar și mai mulți adjuvanți, care au rolul de a crește performanțele acestui produs.

    Care sunt beneficiile aplicării Isotac?

    ”Penetrarea este cel mai important beneficiu al Isotac la prepararea soluțiilor de protecție a plantelor. Are în compoziție o serie de surfactanți care asigură o penetrare excelentă a cuticulei frunzelor, fără să le afecteze negativ. Creșterea suprafeței de contact a soluției cu frunzele plantelor reprezintă un aspect foarte important al produsului și un beneficiu, în același timp. Acest lucru se realizează datorită faptului că produsul reduce tensiunea superficială a picăturilor de soluție de pe suprafaţa frunzelor, ceea ce conduce la minimizarea pierderilor de soluție. Umectarea este un beneficiu la fel de important”, a explicat Aurelian Palade, Director tehnic Aectra.

    Doza recomandată de specialiștii Aectra pentru Isotac este între 0.25-0.35%. Toate detaliile legate de Isotac pot fi consultate pe site-ul www.aectra.ro.


    Te-ar mai putea interesa

    Cisterne cu lapte, blocate la granița cu Bulgaria după ce au fost găsite aflatoxine în laptele importat Oierii din ROMOVIS cer demisia conducerii ANSVSA și intervenția premierului Bolojan și a președintelui Dan pentru deblocarea exporturilor de ovine Mirajul Chinei pe piața laptelui: 14 fabrici autorizate, niciun contract. Modelul Bulgariei, replicat în România? Exclusiv: Exportul de ovine din România a fist blocat! Decizia, luată de un oficial din Spania, țară care va prelua contractele oierilor români Rareș Bogdan: „Blocarea exporturilor de oi din România servește pe tavă Spaniei contracte uriașe”

    Ultimele știri

    Terracalco 95: soluția ignorată care îți poate crește producția cu până la 40% și îți reduce costurile la jumătate ”V-am dus în excursii și voi așa îmi răspundeți?” Florin Deznan, în insolvență cu RDF, este supărat că fermierii îi cer banii în avans pentru cereale Cad primele capete în scandalul exporturilor de ovine! DNA a descins la DSVSA Arad. Inspectori veterinari, suspectați că au ascuns un focar de boală la oi Piața cerealelor, la zi – prețuri. România, în plin recoltat la orz, se menține lider la exporturi