• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ajutoarele sociale – majorate de anul viitor. Președintele Iohannis a promulgat legea votată de Parlament!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Lege pentru creșterea ajutoarelor sociale a fost promulgată de preşedintele Klaus Iohannis după ce actul normativ a fost adoptat de Parlament. Șeful statului a semnat, vineri, 26 iulie, decretul privind legea care prevede ca valoarea indicatorului social de referinţă (ISR) să se actualizeze, din oficiu, în fiecare an, la data de 1 martie, cu rata medie anuală a inflaţiei din anul precedent. Astfel, toate ajutoarele sociale vor crește.

    Mai exact, este vorba de propunerea legislativă pentru completarea Legii nr.76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă, care a fost aprobată  pe 30 iunie de plenul Camerei Deputaţilor  în calitate de for decizional, și prevede că valoarea indicatorului social de referință se actualizează, din oficiu, în fiecare an, la data de 1 martie, cu rata medie anuală a inflației din anul precedent, indicator definitiv, comunicat de Institutul Național de Statistică.” În situația în care rata medie anuală a inflației are valoare negativă, se păstrează ultima valoare a indicatorului social de referință”, se arată în noua lege. După ce propunerea legislativă va intra în vigoare, actualizarea ISR se va face începând cu 1 martie 2022.

    De precizat că indicatorul social de referinţă nu mai fusese actualizat din anul 2008.

    În baza indicatorului social de referință (ISR), se calculează, printre altele:

    Pentru ca această propunere legislativă să intre în vigoare mai trebuie publicată în Monitorul Oficial.

    Creșterea ISR până la 1.2000 de lei, trimisă la reexaminare de președinte

    O lege asemănătoare, care prevedea o creșterea de până 1.2000 de lei a ISR-ului, fusese trimisă la reexaminare de Iohannis pe 24 decembrie. În octombrie 2020, Camera Deputaţilor a adoptat un proiect de lege care prevede majorarea ISR de la 500 lei la 1.200 lei, o creştere de 140%. Creşterea urma să aibă loc etapizat, parlamentarii stabilind că „valoarea indicatorului social de referinţă creşte anual până la atingerea valorii de 1.200 de lei, după cum urmează: la data de 1 ianuarie 2021 – 780 lei; la data de 1 ianuarie 2022 – 990 lei și la data de 1 ianuarie 2023 – 1.200 lei.

    Vă reamintim că Agrointeligența – AGROINTEL.RO a scris despre acest proiect de lege care majorează ajutoarele sociale încă din luna iulie, de când a primit vot pozitiv din partea Senatului.


    Te-ar mai putea interesa

    Sute de hectare de viță-de-vie distruse în Vrancea. Ionuț Lazăr, IAA: ”Fenomenul putea fi combătut” Val de focare de variolă ovină. Mișcarea animalelor, interzisă  Aproape 2.000 de hectare de teren agricol – libere pentru arendă la ADS! Ploi torențiale, grindină și vânt puternic. Mai multe județe, sub cod galben până sâmbătă Plăți APIA duminica! Numărul fermierilor care urmează să primească banii de subvenții în cont

    Ultimele știri

    Președintele Nicușor Dan a trimis Legea urșilor la Curtea Constituțională! Egiptul a inaugurat un proiect de miliarde de euro pentru cultivarea cerealelor în deșert Anunț APIA pentru fermierii care nu au cerut încă subvențiile pe acest an Bogdan Chirițoiu vrea un nou mandat la Consiliul Concurenței. Ancheta semințelor, dosarul-cheie de la finalul mandatului al treilea Programul Usturoiul 2026 a fost aprobat de Guvern. Fermierii primesc un ajutor de 3.000 euro/ha