• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Mierea de producție 2021 – mai scumpă din cauza vremii capricioase!

    agrointeligenta.ro

    Miere mai scumpă din cauza vremii capricioase care a afectat producția apicolă. În momentul de față kilogramul de miere se vinde cu aproximativ 25-50 de lei, potrivit stiripesurse.ro.

    Apicultorii din mai multe țări europene, inclusiv România, reclamă că vremea le afectează afacerile. Producția de miere este în acest fel întârziată. De asemenea, apicultorii au fost obligați să-și închidă albinele până când agricultorii și-au stropit rapița cu substanțe chimice. Toți acești factori ar putea duce, cel mai probabil, la scumpiri considerabile.

    Situație similară și în Ungaria

    Temperaturile foarte scăzute, care au coborât chiar sub pragul de îngheț în ultimele săptămâni, au provocat mari pierderi nu numai cultivatorilor de fructe, dar și apicultorilor, transmite publicația Magyar Nemzet, citată de Rador.

    Conform informațiilor Asociației Naționale Apicole din Ungaria (OMME), salcâmul a fost calamitat în mare parte din cauza înghețului de la începutul lunii aprilie, respectiv în perioada de înflorire, așa cum s-a întâmplat și anul trecut, când 80% din floarea de salcâm s-a distrus din cauza temperaturii foarte scăzute. Estimarea pagubelor înregistrate în acest an încă este în curs.

    Anul 2020 a fost unul catastrofal

    Anul trecut a fost un an foarte greu pentru apicultori. Anul 2020 a fost un an catastrofal, ceea ce este marcat și de faptul că în a doua jumătate a anului Europa s-a confruntat cu o lipsă acută de miere de salcâm.

    Președintele OMME, Péter Bross, a declarat portalului Agrárszektor.hu că și în acest an ar putea fi amenințată producția internă de miere. Apicultorii ungari au rămas acum fără rezerve, mulți se află într-o situație fără speranță și se gândesc deja să renunțe la această activitate.


    Te-ar mai putea interesa

    Fermierii au intrat la recoltatul orzului. ”Fără 1 leu pe kilogram nu îl dau”. Prețul în portul Constanța Oierii din ROMOVIS cer demisia conducerii ANSVSA și intervenția premierului Bolojan și a președintelui Dan pentru deblocarea exporturilor de ovine Mirajul Chinei pe piața laptelui: 14 fabrici autorizate, niciun contract. Modelul Bulgariei, replicat în România? Lege în Parlament: Construcțiile ridicate pe terenuri agricole pot intra în legalitate prin plata unei taxe Cele 7 produse care protejează pomii fructiferi

    Ultimele știri

    Terracalco 95: soluția ignorată care îți poate crește producția cu până la 40% și îți reduce costurile la jumătate ”V-am dus în excursii și voi așa îmi răspundeți?” Florin Deznan, în insolvență cu RDF, este supărat că fermierii îi cer banii în avans pentru cereale Cad primele capete în scandalul exporturilor de ovine! DNA a descins la DSVSA Arad. Inspectori veterinari, suspectați că au ascuns un focar de boală la oi Piața cerealelor, la zi – prețuri. România, în plin recoltat la orz, se menține lider la exporturi