• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • A murit ”părintele” orezului hibrid, omul de știință chinez Yuan Longping

    Angelica Lefter -

    Întreaga omenire a adus un ultim omagiu academicianului chinez Yuan Longping, ”părintele orezului hibrid”. Ceremonia a avut loc, astăzi, 24 mai, la Changsha, reședința provinciei Hunan, după ce marele om de știință a trecut în neființă la data de 22 mai, la 91 de ani, potrivit romanian.cri.cn.

    Organizația Națiunilor Unite (ONU) împreună cu mai multe instituții internaționale, departamente guvernamentale din diferite țări și presa din toată lumea au transmis și publicat mesaje de cinstire a memoriei academicianului chinez.

    Orezul hibrid este considerat în întreaga lume „a cincea mare invenție a Chinei”. Creșterea anuală a producției de cereale poate hrăni 70 de milioane de oameni în plus.

    Organizaţia Naţiunilor Unite pentru Alimentaţie şi Agricultură (FAO) a stabilit, în anii ’90, răspândirea orezului hibrid drept măsură strategică prioritară pentru rezolvarea problemei lipsei de cereale în țările în curs de dezvoltare și l-a invitat pe Yuan Longping să fie primul consilier internațional.

    Academicianul Yuan a pregătit peste 14.000 de tehnicieni specializați în orezul hibrid din mai bine de 80 de țări în curs de dezvoltare, în ultimele decenii.

    În 2020, orezul hibrid dezvoltat de echipa lui Yuan a atins aproximativ 22,5 tone pe hectar în două sezoane de creștere, un nou record mondial.

    În India, Vietnam, Statele Unite ale Americii, Brazilia și Africa se plantează pe scară largă orezul hibrid, iar randamentul mediu pe hectar este cu aproximativ două tone mai mare decât cel al soiurilor locale.

    Realizările lui Yuan Longping reprezintă succesul ”programului chinez” în soluționarea deficitului alimentar global și eradicarea sărăciei.


    Te-ar mai putea interesa

    Cel mai mare producător de carne de porc din România și-a deschis primul magazin propriu Oficial din guvernul Poloniei: ”Vrem să închiriem un port la Marea Neagră” Când se scot mușcatele afară. Îngrijirea mușcatelor primăvara

    Ultimele știri

    Fermele din proximitatea orașelor, sufocate de proiecte imobiliare. Daniel Radu: Este o dezvoltare haotică! Roxana Mircea, REI Grup – mesaj pentru legumicultorii care vor să acceseze fonduri europene în acest an Ce pomi fructiferi se taie în luna aprilie