• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Euromaidanul urcă prețul porumbului din Ucraina

    agrointeligenta.ro

    Prețurile la porumb au urcat în urma protestelor violente de la Kiev și Lviv, dar Ucraina își păstrează locul trei în topul exportatorilor de cereale.

    Porumbul din Ucraina a ajuns să se scumpească și cu șapte dolari într-o singură zi, ajungând să depășească 225 de dolari pe tonă. Exporturile sunt afectate mai ales de protestele de la Lviv, care împiedică tranzacțiile ce se fac din porturile la Marea Neagră, din sudul țării vecine.

    ”deocamdată, impactul este observat doar la nivelul prețului”, a declarat pentru Bloomberg.com Sergey Feofilox, directorul general al UkrAgroConsult. ”Există o teamă și o nesiguranță pe piață. Fiind vorba de evenimente în plină desfășurare, este complicat să calculăm de acum efectele pe piață”, a mai spus specialistul.

    Înainte de dezlănțuirea Euromaidanului, experții evaluau că Ucraina va exporta 18,5 milioane de tone de porumb, de tri ori mai mult decât acum trei ani. În prezent, SUA este cel mai amre exportator, urmat de Brazilia. iar țara vecină cu România este pe locul al treilea.

    În ciuda protestelor, viteza de livrarea  cerealelor din Ucraina nu a fost afectată și între 1 și 16 februarie au fost exportate 1,22 milioane de tone de cereale.


    Te-ar mai putea interesa

    Cele 7 produse care protejează pomii fructiferi Este oficial: Exporturile de oi din România – interzise până pe 31 decembrie. Decizia, în Jurnalul UE! Piața cerealelor, la zi. Grâul DAP Constanța rezistă la 1 leu/kg, prețul florii-soarelui coboară Unul dintre cei mai mari furnizori din UE vrea să oprească exporturile de purcei Piața cerealelor, la zi – prețuri. România, în plin recoltat la orz, se menține lider la exporturi

    Ultimele știri

    Când pământul nu așteaptă după bani: Cum acoperă fermierii mici cheltuielile până încasează? Minimis pentru cultivatorii de lucernă afectați de situația din oierit: 80 euro pe hectar Criză în oierit. Controalele în ferme au scos la iveală o situație fără precedent Piața cerealelor – retrospectiva săptămânii 17-24 iunie: prețuri, tendințe, producții estimate Legea pentru vânarea urșilor, declarată constituțională. Ministrul Tanczos Barna a reacționat!