• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ministerul Economiei vrea să elimine de anul viitor impozitul pe salariul minim din agricultură

    agrointeligenta.ro -

    Ministerul Economiei vrea să elimine de anul viitor impozitul pe salariul minim, pe economie în sectorul agricol. În acest moment din salariul minim brut aproape jumătate din bani se duc la stat, iar angajatul rămâne doar cu 1400 de lei.

    Într-o primă etapă scutirea de impozit se va aplica angajaţilor din domeniul ospitalităţii şi din agricultură. Ulterior s-ar extinde la toate domeniile. Salariul minim brut este stabilit în România prin Hotărâre de Guvern. Un patron este obligat să-i plătească unui angajat fără studii cel puţin 2.300 de lei, din care se scad impozitele. Cu alte cuvinte, omul primeşte la sfârşitul lunii doar 1400 de lei.

    1.4 milioane de români în această situaţie, adică peste 25 la sută dintre toţi angajaţii din ţara noastră.

    Potrivit Institului Naţional de Statistică, salariul mediu net, adică bani primiţi în mână de un angajat, este de 3500 de lei. Cele mai mici salarii nete sunt în Horeca şi în Agricultură, respectiv 1800 şi 2000. Cel mai mare salariu mediu net este în IT – aproape 9000 de lei.

    Ministrul Economiei anunţă taxe zero pe salariul minim de anul viitor. Adică brutul minim va ajunge la angajaţi şi nimic la stat. Va fi impozitat doar cuantumul care depăşeşte salariul minin brut, spune Claudiu Năsui.

    “Dacă depăşeşti salariul minim eşti impozitat numai pe diferenţă. Cineva a luat salariul minim plus un leu este impozitat doar pe un leu, nu este impozitat pe 2300 şi un leu. Am reuşit să includem această măsură pentru anul 2022, ianuarie 2020, într-un sector pilot. Agricultură şi pentru sectorul horeca”, a declarat Claudiu Năsui, ministrul Economiei, citat de Știrile Pro TV.

    Motivul, angajaţii din horeca şi agricultură au veniturile cele mai mici, dar şi foarte multe salarii plătite la negru. Măsură ar urma să elimine plăţile la negru sau gri şi să scadă evaziunea fiscală, este de părere Ministrul Economiei.

    Dacă se va ţine de cuvânt, iar salariul brut va ajunge doar în buzunarele oamenilor, salariile medii ale celor din Horeca vor creşte cu aproape 1.000 de lei. O creşte similară va avea loc în agricultură.


    Te-ar mai putea interesa

    ANAF a tăbărât pe fermieri. Agricultor amendat că, în 2019, a luat pe firmă apă pentru muncitorii din câmp Laurențiu Filipescu, crescător de capre: ”Vând brânza cu 45 lei/kg și laptele cu 15 lei/litru, dar livrez la ușa clientului” Șeful ANCPI anunță că proprietarii pot cere online corectarea erorilor la înscrierea în cartea funciară

    Ultimele știri

    De ce s-a scumpit pâinea. Calculele unui cunoscut producător de pâine Oierul Nicolae Romoșan și-a triplat vânzările de brânză cu o investiție deșteaptă de 2.000 de euro Fermierii care vor să facă procesare – fonduri de până la 10 milioane de euro. Ghidul final, publicat de AFIR