• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Valeriu Steriu: Ministrul agriculturii, numit și vicepremier – recunoașterea importanței acestui sector economic

    agrointeligenta.ro

    ”Pentru prima dată în istoria modernă a României, ministrul agriculturii este și vicepremier. Este o recunoaștere a importanței acestui sector economic pentru economia țării„.

    Constatarea îi aparține deputatul UNPR Valeriu Steriu, care a salutat numirea conservatorului Daniel Constantin pentru un nou mandat la Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, dar și în funcția de vice prim-ministru al României în Guvernul Ponta III.

    Fost secretar de stat în MADR și președinte al Comisiei Prezidenţiale pentru dezvoltarea agriculturii, Steriu a avut mai multe intervenții în cadrul audierilor de astăzi pentru portofoliile din agricultură și păduri ale noului Guvern: Daniel Constantin (PC) și Doina Pană (PSD).

    Referitor la sectorul Apelor și Pădurilor, deputatul ales în Călărași, a dorit să sublinieze importanța și nevoia unei strategii pe termen scurt și mediu pentru administrarea apelor de pe teritoriul României.


    Te-ar mai putea interesa

    Roșiile cu moț – vedetele de sezon într-un mare lanț de supermarketuri Șeful APIA, Adrian Pintea, a anunțat numărul fermierilor autorizați la plată într-o singură zi Plăți APIA duminica! Numărul fermierilor care urmează să primească banii de subvenții în cont Controale în gospodării! Infracțiunea sancționată cu 1.200 de lei! Procurorii EPPO au reținut un consultant care a depus la AFIR 237 de proiecte pentru tineri și micii fermieri

    Ultimele știri

    Conferința Meat.Milk 2026. Ediția aniversară de 15 ani – în perioada 25-26 mai, la Sinaia: ”Are o încărcătură aparte” Din crescător de măgărițe, în Parlament. Fermierul-deputat: ”Nimeni nu credea că este posibil” Oierii care nu și-au luat banii pe animale fac protest! Premieră: România livrează peste 4.000 de oi în Algeria cu avioane cargo. Șeful ANSVSA: Animalele, la destinație în 2,5 ore Ultima oră despre subvențiile APIA. Cifrele momentului – anunțul directorului Adrian Pintea!