• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Proiecte de lege cu impact în agricultură: Eliminarea impozitului ”pe stâlp” și a taxei de 7 eurocenți la carburanți

    agrointeligenta.ro

    Mai mulți deputați și senatori din Opoziție au depus două proiecte legislative care, dacă vor fi aprobate în Parlamentul României, vor proteja agricultorii români de  două taxe care amenință să falimenteze mii de ferme.

    Inițiativele semnate de 47 de parlamentari de la PDL, PP-DD, FC și PNL vizează eliminarea majorării accizei la carburanți din 1 aprilie, precum eliminarea taxei pe construcțiile speciale, cunoscută drept ”taxa pe stâlp”.

    În cadrul unei conferințe de presă, liderul grupului deputaților PDL, Tinel Gheorghe, a estimat că „prețul pe litrul de motorină va crește undeva la 7 lei și toate costurile vor crește exponențial plecând de la cei 7 eurocenți”. Dacă nu se va accepta abrogarea acestui articol din ordonanța 102, românii vor plăti un preț mult mai mare la carburanți, iar fermierii vor fi printre cei mai afectați, activitatea lor fiind dependentă de motorina cu care își alimentează utilajele agricole. De la începutul anului, prețul carburanților a crescut deja, pentru că metodologia de calcul a accizei s-a schimbat.

    Impozite pe grajduri, pătule și sisteme de irigații

    Referitor la taxa pe construcții speciale, deputatul PDL Andreea Paul, unul dintre inițiatorii proiectelor legislative depuse astăzi, susține că prin introducerea acesteia economia riscă să nu mai beneficieze de investiții de 1,2 miliarde de lei, de aproximativ trei ori mai mult decât încasările estimate, și că impozitul pe construcții speciale generează șomaj și inflație. Ea mai susține că această taxă vizează echipamente de producție — pătule pentru păstrat porumbul, sistemul de irigații, grajduri pentru animale.


    Te-ar mai putea interesa

    Plăți APIA deblocate! Subvențiile care au apărut în Monitorul Oficial și pot intra la plată! Subvențiile APIA care intră la plată de săptămâna viitoare! Cadastru gratuit 2026. Ce se întâmplă dacă suprafața din acte diferă de cea din teren Fermier: ”Am plătit 12.000 de euro pe un hectar de teren în extravilan, fără drum sau irigații” România se opune plafonării subvențiilor APIA la 100.000 de euro pe fermă

    Ultimele știri

    Adrian Pintea confirmă pentru Agrointeligența: ”Da, am revenit la conducerea APIA” Lege nouă: Câinii nu vor mai pot fi ținuți în lanț. Microciparea devine obligatorie pentru câini și animale! Plăți ANT la hectar, bovine și ovine. Când intră primii bani de la APIA în conturile fermierilor APIA poate începe plata ANT! Guvernul a aprobat plafoanele pe hectar și animale! S-a aprobat! Ajutoare de 50.000 euro pentru fermierii afectați de scumpirile la motorină și îngrășăminte