• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Florin Cîțu: Fermierii spun că prețurile sunt mici, cumpărătorii zic că sunt foarte mari. Se numește economie de piață!

    Angelica Lefter -

    Prețurile foarte mici de care se plâng producătorii din România nu sunt chiar atât de mici, dacă privim din perspectiva cumpărătorului, a insinuat prim-ministrul Florin Cîțu. Șeful Guvernului a declarat că puterea de cumpărare a românilor a crescut, iar în economia de piață, atât timp cât producătorii își vând marfa și cumpărătorii o achiziționează, funcționează.

    Invitat la Digi 24, șeful Executivului a explicat, marți seara – 29 iunie, că prețurile alimentelor sunt văzute în funcție de nevoi, pe când producătorii pot spune că sunt mici, cumpărătorii spun că sunt mari.

    ”Producătorii spun că prețurile sunt derizorii, că sunt mici. Asta spun oamenii care investesc, oamenii care produc, oamenii care vând aceste produse. De partea cealaltă, cumpărătorii spun că prețul este foarte mare. Până la urmă, într-o economie de piață, prețul este determinat de tranzacția pe care o fac cei doi voluntar. Atât timp cât acești oameni se întâlnesc și fac voluntar tranzacțiile, înseamnă că sunt mulțumiți și unii și alții. Sunt două povești acolo, ori prețul este prea mic, ori este prea mare. Se numește economie de piață!”, a declarat prim-ministrul Florin Cîțu.

    Șeful Guvernului a mai spus că rata inflației în România ajunsă la 3% nu este o problemă și se așteaptă ca aceasta să fie tranzitorie, spunând că veniturile nete medii cresc cu 11%. Florin Cîțu a subliniat că este o creștere economică de 7%, ceea ce înseamnă locuri de muncă și mai mulți oameni care au venituri mai bune

    ”Dacă am vedea o dinamică, că prețurile sunt prea mari….toți mergem la piață! Dinamica inflației în România este astăzi cred că a 4-a dacă ne uităm la rata inflației (…)Când vorbim de prețuri trebuie să ne uităm la dinamică, iar prețul trebuie să fie văzut relativ la venit. Dacă veniturile cresc mai rapid decât prețurile, puterea de cumpărare crește, nu contează! Trebuie să fim foarte atenți când ne uităm la acest lucru, dar eu vă spun că nu este o problemă rata inflației în România, 3%. (…) Pe de altă parte, putem vorbi despre producători, care spun că prețurile cu care vând produsele sunt derizorii. Cum putem să spunem atunci că prețurile la piață sunt derizorii, iar pe partea cealaltă spuneți dumneavoastră, cumpărătorii că prețurile sunt mari! De aceea spun că prețurile sunt determinate de cerere și ofertă, nu sunt nici prea mari, nu sunt nici prea mici, sunt determinate de oamenii care fac tranzacția”, a punctat Florin Cîțu.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Prețuri pe tonă pentru grâul, rapița și orzul din recolta 2026 Specialist: Condiția pentru ca România să aibă cele mai mari producții la hectar din Europa Subvenții APIA 2026. Data la care începe depunerea cererilor a fost publicată în Monitorul Oficial Producătorii români de flori – sabotați de un mare retailer. Ion Călin: Au pus la ofertă buchetul de trandafiri la 1 leu! Kaufland despre buchetele de trandafiri la 1 leu: Nu reprezintă o strategie comercială, ci un mecanism responsabil de gestionare a stocurilor

    Ultimele știri

    Fermier către APIA: E primul an când nu primim subvenția pe Agromediu până în 5 martie. Cu ce credeți că supraviețuim? Un tânăr de la o fermă cunoscută a murit răpus de un infarct, în somn Măsuri urgente pentru gospodarii care cresc porci la curte Motocultorul pe drumurile publice: de ce riști amendă, chiar dacă ai permis Grupul Bayer – pe mare pierdere din cauza costurilor de miliarde generate de procesele privind glifosatul