• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Europarlamentarul Dan Motreanu anunță o nouă plată de 30-40 de euro/tonă pentru fermieri!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Măsuri pentru fermieri, anunțate de eurodeputatul Dan Motreanu. Oficialul european transmite în mediul online că producătorii agricoli pot câștiga în viitor sume între 30-40 de euro/tonă pentru carbonul sechestrat în sol. Totul va face parte dintr-o strategie a Comisiei Europene de eliminare, prin absorbanți naturali, a 310 milioane de tone de emisii de carbon până în 2030!

    ”Am participat astăzi, în calitate de raportor al grupului PPE din Parlamentul European, la prezentarea reprezentanților Comisiei Europene cu privire la modificarea Regulamentului LULUCF. Se va stabili astfel un sector al terenurilor nou reglementat, care va acoperi emisiile și absorbțiile de gaze cu efect de seră rezultate din agricultură, silvicultură și alte tipuri de terenuri”, anunță Dan Motreanu.

    Conform acestuia, Comisia propune un obiectiv general UE de eliminare, prin absorbanți naturali, a 310 milioane de tone de emisii de carbon până în 2030, precum și un obiectiv de a atinge neutralitatea climatică până în anul 2035, în sectoarele exploatării terenurilor, silviculturii și agriculturii, inclusiv în ceea ce privește emisiile agricole generate de utilizarea îngrășămintelor și de creșterea animalelor.

    ”Pentru a contribui la atingerea acestor obiective, se va lansa până la sfârșitul anului o nouă Inițiativă privind sechestrarea carbonului în solurile agricole. Practic, fermierii vor avea oportunitatea unui nou model de afaceri, unor noi surse de venit obținute prin sechestrarea emisiilor de carbon în suprafețele agricole, prin diferite metode, precum: practicile agro-forestiere, alternarea culturilor, cultivarea terenurilor fără arătură, utilizarea culturilor de acoperire ale terenurilor după procesul de recoltare, protejarea solurilor bogate în carbon, cum ar fi pajiștile și turbăriile”, mai spune europarlamentarul.

    Dan Motreanu precizează că a întrebat reprezentanții Comisiei Europene cât va putea câștiga un fermier pentru o tonă de carbon sechestrată în sol. ”Estimările Comisiei prevăd un preț între 30-40 de euro/tonă. Acești bani vor veni atât din fonduri publice, precum Politica Agricolă Comună, cât și de la companiile private care vor să compenseze impactul negativ asupra mediului generat de emisiile de gaze cu efect de seră pe care le produc. Totodată, am solicitat Comisiei să demareze acțiuni concrete în ceea ce privește plantarea celor 3 miliarde de arbori în țările UE până în 2030, așa cum se prevede în Strategia pentru biodiversitate”, a conchis oficialul.


    Te-ar mai putea interesa

    Dimineață geroasă în mai multe județe cu minime de până la -12 grade Prețul laptelui la poarta fermei. Cât primesc producătorii pe litru, înainte de Paști Coadă la produsele fermierilor înainte de Paște. Cât costă mielul la piața ”pe roți”, direct de la stână Vremea în Săptămâna Mare. ANM: Primele județe unde vremea se răcește și revin precipitațiile Ministrul Agriculturii a anunțat o nouă condiție obligatorie pentru subvențiile APIA

    Ultimele știri

    Cadastrul apelor – prima bază de date digitală unitară a cursurilor de apă din România Florin Barbu: Guvernul are în pregătire un mecanism să subvenționeze prețul îngrășămintelor Subvenții APIA 2026. Cât plătesc crescătorii de animale pentru adeverința de la medicul veterinar Credite garantate de stat pentru fermieri. Finanțare de 50.000 euro, anunțată de ministrul Barbu Fermierii – cheltuieli uriașe pentru a-și proteja culturile de îngheț: ”Arzi la propriu zeci de mii de euro pe noapte”