• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Apicultori mulțumiți! Culesul la tei și salcâm – producții de miere peste medie!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    An bun pentru apicultori! Crescătorii de albine sunt extrem de mulțumiți de producțiile de miere obținute în acest an astfel că la două dintre cele mai scumpe sortimente, salcâm și tei, se anunță o producție bună, peste media anuală. În paralel, și vremea a ținut cu apicultorii, fiind înregistrate temperaturi prielnice pentru cules, dar și pentru zborul familiilor de albine.

    „La final de cules apicultorii sunt extrem de mulțumiți și mulțumirea vine și din faptul că mierea de tei se întreabă și are un preț foarte bun la vânzare. Așteptăm ca și floarea-soarelui să se încadreze în aceeași parametri, pentru a încheia un an apicol bun. Dacă la rapiță producția de a fost de 7-8 kilograme de miere/familia de albine, la salcâm a fost de 10-12 kilograme/familia de albine, iar la tei producția a fost peste media anuală”, a spus Vasile Puf, președintele Asociației Crescătorilor de Albine Vaslui pentru www.estnews.ro.

    În ceea ce privește prețurile en-gros, un kilogram de miere de salcâm costă 25 de lei, la tei prețul unui kilogram de miere este de 15 lei, iar kilogramul de miere polifloră ajunge la 10 lei.

    Agrointeligența-AGROINTEL.RO a scris despre alte prețuri la miere în 2021 aici: Prețul mierii va exploda. Apicultorii cer până la 40 de lei pe borcanul de salcâm


    Te-ar mai putea interesa

    Ploi și rafale de vânt de până la 80 km/h. Județele sub alertă ANM până sâmbătă seara Cadastru gratuit 2026. Ce se întâmplă dacă suprafața din acte diferă de cea din teren Vremea se răcește brusc. Județele unde vom avea ninsori și brumă până joi Programul Usturoiul în 2026. Condiții, acte și termene pentru subvenția de 3.000 euro/ha Subvenția APIA pentru viței. Plata pe cap de tăuraș la îngrășare

    Ultimele știri

    Președintele ASAS, Florin Stănică, la evenimentul Stațiunii Dancu. Dezbatere cu cercetători și fermieri pentru performanța vacii de lapte în România Subvențiile APIA care intră la plată de săptămâna viitoare! Emil Dumitru, MADR: Subvențiile APIA se vor plăti în termenul legal, până la 30 iunie Pomicultorii răsuflă ușurați după nopțile cu temperaturi negative. Ce mai poate compromite fructele din acest an Daniel Buda: Am cerut eliminarea CBAM. Prețurile la azotoase – creștere de la 500 la 800 de euro pe tonă