• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Anunțul făcut astăzi de directorul APIA, Adrian Pintea, despre plata subvențiilor!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Anunțul făcut astăzi de directorul APIA, Adrian Pintea, despre plata subvențiilor. Plata avansului pentru subvenții, campania 2021, se apropie cu pași repezi, iar fermierii mai au de așteptat mai puțin de o lună până la 18 octombrie când primele sume pentru acest an vor fi autorizate de APIA pentru schemele pe suprafață și Sprijinul Cuplat Zootehnic pentru ovine. Șeful Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură, Adrian Pintea, a anunțat luni, 20 septembrie, care este situația controalelor în teren și prin teledetecție, proces obligatoriu să fie finalizat până la începerea plăților.

    ”Ne apropiem cu pași repezi de startul plăților în avans aferente Campaniei 2021. De aceea, în această perioadă, ne concentrăm pe finalizarea controalelor pe teren. Conform calendarului de lucru, până la 15 octombrie 2021, aceste verificări vor fi realizate în totalitate. Trebuie precizat că fiecare cerere de plată depusă de fermieri urmează un flux procedural complex până la autorizarea plății, fiind supusă unor multiple controale și verificări, atât administrative, cât și pe teren. Scopul vizat este de a asigura îndeplinirea tuturor criteriilor și normelor comunitare și naționale de acordare a plăților”, a anunțat Adrian Pintea pe pagina sa de Facebook, special creată pentru comunicarea cu fermierii.

    Potrivit acestuia, inspectorii APIA din teritoriu realizează ultimele verificări pentru ca plățile pe care vom demara să fie corecte și conforme. Până la această dată au fost controlați:
    – 12.324 de fermieri din cei 13.035 de fermieri selectați la controlul pe teren prin metoda clasică;
    -3.534 de fermieri din 3.793 selectați pentru controlul schemelor de ajutor din sectorul zootehnic.

    ”În acest context, reamintesc fermierilor că este foarte important să colaboreze cu colegii mei, astfel încât să încheiem această activitate cu succes, așa cum am făcut-o în fiecare an. Și nu uitați data de 1 octombrie, până la care vă așteptăm, dragi fermieri, la centrele locale și județene ale APIA, pentru a semna cererile de plată depuse online în cadrul Campaniei 2021”, a mai amintit șeful APIA.


    Te-ar mai putea interesa

    Dorin Cojocaru, APRIL: ”Am propus crearea unui brand de țară prin care toți producătorii de lactate să exporte în China” Subvenții APIA – iată cele 29 de plăți pe hectar și animale care intră la plata finală Cadastru gratuit 2026. Ce se întâmplă dacă suprafața din acte diferă de cea din teren Surpriză neplăcută în conturile fermierilor: „Au intrat numai 75% din despăgubirile promise” Vremea se răcește brusc. Județele unde vom avea ninsori și brumă până joi

    Ultimele știri

    Președintele ASAS, Florin Stănică, la evenimentul Stațiunii Dancu. Dezbatere cu cercetători și fermieri pentru performanța vacii de lapte în România Subvențiile APIA care intră la plată de săptămâna viitoare! Emil Dumitru, MADR: Subvențiile APIA se vor plăti în termenul legal, până la 30 iunie Pomicultorii răsuflă ușurați după nopțile cu temperaturi negative. Ce mai poate compromite fructele din acest an Daniel Buda: Am cerut eliminarea CBAM. Prețurile la azotoase – creștere de la 500 la 800 de euro pe tonă