• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Un nou erbicid a intrat pe piaţa românească: Are cel mai larg spectru de combatere a buruienilor mono şi dicotile în cultura de grâu

    agrointeligenta.ro

    Floramix, cel mai nou erbicid lansat pe piaţa autohtonă promite să combată buruienile din culturile de grâu la cel mai înalt nivel. Potrivit producătorului, tratamentul are cel mai larg spectru de combatere a buruienilor mono şi dicotile.

    Despre noul erbicid trebuie a vorbit Iulia Nicola, Territory Manager Romania Dow AgroSciences, care l-a prezentat drept produsul cu cel mai larg spectru de combatere a buruienilor mono şi dicotile în cultura de grâu.
    Potrivit oficialilor companiei, Floramix poate fi utilizat postemergent, de la stadiul de 2-3 frunze la stadiul de doua noduri al plantei de cultură (aplicare doar primăvara). Pentru a obţine cele mai bune rezultate, se recomandă să se erbicideze atunci când buruienile sunt în creştere activă, este sfatul specialiştilor.

    Buruienile monocotiledonate sensibile la Floramax sunt: Apera spica-venti, Avena fatua, Alopecurus myosuroides, Bromus spp. De asemenea, există buruieni monocotiledonate moderat sensibile, ca Echinochloa crus- Galli, Lolium spp, ce pot fi combătute cu Floramix.

    Erbicidul are un efect de stagnare, chiar o combatere medie pentru pir Agropiron repens. Mai mult, Floramix combate cu succes şi buruienile dicotile sensibile ca: Adonis spp, Amaranthus retroflexus, Brasica spp, Veronica spp,Viola arvensis, Galium aparine, Papaver rhoes, Chenopodium spp, Matricaria spp., Sinapis arvensis, etc, dar şi buruieni dicotile moderat sensibile: Centaurea cyanus, Cirsum arvense, Consolida regalis.

    Sursa: Sănătatea plantelor

    Te-ar mai putea interesa

    Ai cumpărat teren cu chitanță de mână? Cum se obține titlul de proprietate pe acea suprafață Presa de la Kiev: Cerealele din Ucraina NU au prioritate în portul Constanța. Unele terminale primesc mai întâi marfa românească Preț teren agricol în Germania. Un hectar de pământ se apropie de 100.000 de euro DNA: Cristina Trăilă, urmărită penal. Miza: schimbarea șefului DSVSA Vaslui și despăgubiri de 3 milioane de euro Un fermier a fost obligat să își distrugă livada după ce a oferit fructe gratuit

    Ultimele știri

    Semnal de alarmă: Micii fermieri care au solarii de lemn nu pot accesa cei 50.000 de euro/fermă de la 1 septembrie HUMITERRA de la Agrii România – pentru soluri fertile și culturi performante Fermierii români intră în campania de toamnă cu costuri mai mari cu 15–20% față de anul trecut Variolă ovină în județul Constanța. DSVSA a chemat crescătorii la instruire Serviciile pentru care micii crescători de vaci, oi, capre și porci nu trebuie să plătească la medicul veterinar